واحدهای دانشگاهی وابسته به دستگاه های دولتی تعطیل شود وزیر علوم:

واحدهای دانشگاهی وابسته به دستگاه های دولتی تعطیل شود

Spread the love

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: واحدهای وابسته به دستگاه های دولتی باید تعطیل شوند و از دانشگاه فنی و حرفه ای حمایت خواهد شد.

به گزارش صحرانیوز ، منصور غلامی، وزیر علوم در مراسم گرامیداشت دهه فجر و افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه منابع طبیعی گرگان، ضمن یاد شهدا اظهارکرد: اتحاد و حضور کم نظیر مردم را در آیین گرامیداشت شهید سردار سلیمانی شاهد بودیم که تلاش برای استقرار استقلال را به نمایش گذاشت.

وی با بیان اینکه باید این ظرفیت ها را پاسداشت، افزود: در شرایطی وارد سال چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شدیم که با سختی هایی روبرو هستیم و باید با برنامه ریزی شرایط خوبی را فراهم کرد.

غلامی گفت: باید ظرفیت ها را برای مردم بیان کرد و گفت که ما در جنبه های مختلف سیاسی، اقتصادی و علمی حرف هایی برای گفتن داریم.

وی ادامه داد: اگر شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی نبود ایران می توانست نمونه یک کشور ایده آل برای مردم دنیا باشد.

وی تصریح کرد: در کمتر از ۲۰ سال موفق شدیم همه نیازهای دانشگاه های جوان را برآورده کنیم و در رشته های گوناگون نیرو تربیت می کنیم و پا به پای دنیا پیش می رویم.

غلامی تصریح کرد: در صنایع نظامی، پزشکی و غیره وابسته بودیم اما اکنون ظرفیت های ما بیش از کشش جذب است و فعالیت های فرا سرزمینی می توانند به استفاده بهینه امکانات کمک کند.

وی با بیان این رتبه پژوهش ایران ۱۶ است، گفت: در دنیا حرف های زیادی برای گفتن داریم و این نشان می دهد که نظام اسلامی همسو با پیشرفت علم است.

غلامی اظهار کرد: نقدهایی در خصوص عدم اشتغال نیروهای دانشگاهی مطرح می شود که مورد توجه است و با ایجاد مرکز رشد، پارک علم و فناوری تلاش می کنیم این مشکلات را مرتفع کنیم.

وی با اشاره به فعالیت پنج هزار شرکت دانش بنیان، ادامه داد: در یک اشتغال پایدار تعداد زیادی از دانشجویان در این مراکز گرد هم آمده اند و تولید علم مورد نیاز و کاربردی کردن آنها در حال انجام است.

غلامی با تاکید بر حمایت مسئولان استانی از ظرفیت های داخلی، تصریح کرد: باید از فرصت تحریم برای شکوفایی و پیشرفت استفاده کرد.

وی تاکید کرد: تلاش ما در وزارت علوم حمایت از دانشگاه ها و ظرفیت های محلی و منطقه ای است و ساماندهی آموزش عالی کشور در حال انجام است.

وی توضیح داد: تعداد زیاد مراکز عالی در کشور شکل گرفته و اکنون با محدود شدن تعداد داوطلبان دانشگاه و توجه به کیفی سازی خدمات باید آنها را ساماندهی کرد که نیازمند همراهی مسئولان هستیم.

وی با بیان اینکه واحدهای وابسته به دستگاه های دولتی باید تعطیل شوند و از دانشگاه فنی و حرفه ای حمایت خواهد شد، گفت: شبکه علمی بین دانشگاه های دولتی ایجاد شده و براساس آن اجازه رشد و توسعه داده خواهد شد.