نگران برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران هستیم دیپلمات ارشد آمریکایی:

نگران برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران هستیم

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که دولت‌ متبوعش به‌شدت از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران ظرف ماه‌های آینده نگران است.

به گزارش صحرانیوز ، «کلی کرافت» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در پیامی توئیتری از اینکه تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران ظرف ماه‌های آتی منقضی خواهد شد، به‌شدت ابراز نگرانی کرد.

کلی کرافت در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «آمریکا عمیقاً از دورنمای اینکه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ظرف چند ماه آینده [کمتر از ۳ ماه] می‌تواند لغو شود، نگران است.»

وی در ادامه مدعی شد: «ایران حتی در دوران تحریم نیز در حال دامن زدن به درگیری‌ها بوده است. احمقانه است که فکر کنیم این رفتارهای مخرب پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی افزایش نخواهد یافت.»

این دیپلمات ارشد آمریکایی در پیام توئیتری دیگری ایران را به انتقال انواع سلاح به یمن متهم کرد و بدون اشاره به حمایت‌های کشورش از ائتلاف متجاوز سعودی که به کشته شدن هزاران غیرنظامی در یمن منجر شده است، ادعا کرد: «تلاش‌های ایران برای تجهیز حوثی‌ها تنها به طولانی شدن درگیری می‌انجامد.»

اواسط خردادماه سال جاری نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که پیش نویس قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است، میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

نماینده آمریکا گفت که می‌خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کند تا اطمینان حاصل کند که همه می‌دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت‌ها در ماه اکتبر به پایان برسند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست‌کم ۹ کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ‌یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

ماه گذشته «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد که حتی اگر قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران وتو شود، دولت متبوعش ابزارهای دیگری نیز برای تمدید این تحریم‌ها در اختیار دارد.

یک روز بعد از مطرح شدن این اظهارات از سوی مشاور امنیت ملی آمریکا، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تأکید کرد که آمریکا هیچ شانسی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد.