منطقه آزاد اینچه‌برون فرصتی برای توسعه تجارت خارجی است استاندار گلستان:

منطقه آزاد اینچه‌برون فرصتی برای توسعه تجارت خارجی است

استاندار گلستان گفت: با توجه به دسترسی آسان این استان به کشورهای آسیای میانه و همچنین اتصال ایران به اوراسیا، منطقه آزاد تجاری می‌تواند ظرفیت بزرگی برای توسعه تجارت خارجی باشد.

به گزارش صحرانیوز ، هادی حق شناس عصر امروز در نشست اعضای کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با فعالان اقتصادی استان اظهارداشت: با توجه به درخواستی که استان از مجمع داشتند میزبان اعضای کمیسیون اقتصادی این مجمع در استان گلستان هستیم تا درباره منطقه آزاد تجاری اینچه برون تصمیم‌گیری شود.

وی گفت: سعی کردیم در این مدت کارشناسان مجمع با ظرفیت‌های اقتصادی سیاسی فرهنگی و اجتماعی استان آشنا شوند. خوشبختانه اجماعی در استان برای شکل‌گیری منطقه آزاد اینچه برون وجود دارد و مردم نیز در این زمینه دغدغه‌مند هستند.

استاندار گلستان افزود: اگر منطقه آزاد ایجاد شود از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه خواهدشد. گلستان از استان‌های بی‌نظیری است که در برخی تولیدات کشاورزی رتبه یک رقمی دارد.

وی بیان داشت: برای تبدیل این تولیدات به محصول نهایی نیاز به صنعت داریم؛ منطقه آزاد فارغ از قوانین و نظام مالیاتی و بیمه‌ای می‌تواند راه‌های کوتاه‌تری برای این موضوع باشد.

حق شناس خاطرنشان کرد: شکل‌گیری منطقه آزاد فرصتی است که در بخش صنایع کشاورزی عقب‌ماندگی‌های گذشته را برطرف کنیم.

وی اظهارداشت: با توجه به دسترسی آسان این استان به کشورهای آسیای میانه و همچنین اتصال ایران به اوراسیا، منطقه آزاد تجاری می‌تواند ظرفیت بزرگی برای توسعه تجارت خارجی باشد.

اینچه برون یک ظرفیت ملی است/تا آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ درباره لایحه مناطق آزاد تصمیم‌گیری می‌شود

دبیر کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینچه برون یک ظرفیت ملی است و مزیت‌های آن فراتر از تصور ما بود و امیدواریم بهترین تصمیم درباره این لایحه گرفته شود.

حجت الله هاشم بیگی عصر امروز در نشست با فعالان اقتصادی استان اظهار داشت: ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی اردیبهشت ماه امسال به عنوان لایحه اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد تا با انجام کار کارشناسی درباره آن تصمیم‌گیری شود.

وی گفت: برای اینکه تصمیم درستی درباره این لایحه گرفته شود قرار براین شد تا علاوه بر جلساتی که در مرکز برگزار می‌شود به استان‌های ذینفع ورود کنیم و نظرات افراد مختلف را بشنویم و بازدید کنیم.

دبیر کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما در پی این هستیم تا دقیق‌ترین اطلاعات را جمع‌آوری کنیم تا در حق منطقه‌ای ظلم نشود و اگر منطقه‌ای برای منافع نظام و کشور مفید است تصمیم اشتباه درباره آن نگیریم.

وی گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام طبق قانون تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ فرصت دارد تا درباره این لایحه تصمیم‌گیری کند.

هاشم بیگی با اشاره به بازدید از اینچه برون خاطرنشان کرد: با ظرفیت‌هایی که در استان گلستان وجود دارد و مدیران قوی و همچنین بخش خصوصی توانمند، جایگاه این استان باید بالاتر از شرایط فعلی باشد.

وی گفت: اینچه برون یک ظرفیت ملی است و مزیت‌های آن فراتر از تصور ما بود و امیدواریم بهترین تصمیم درباره این لایحه گرفته شود.