روحانی: مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است

روحانی: مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است

رئیس‌جمهور گفت: مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی‌ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید.

به گزارش صحرانیوز ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی بعد از ظهر سه‌شنبه در دیدار جمعی از فعالان سیاسی با تأکید بر اینکه “با مقاومت و ایستادگی ملت، امروز جنگ اقتصادی دشمن و فشار حداکثری شکست خورده است و خود آمریکایی‌ها و همه دنیا به این شکست اعتراف می‌کنند”، افزود: امروز در مذاکرات وین قدرتمندتر از گذشته مذاکره می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه “معنای حضور قدرتمند امروز ایران در مذاکرات وین شکست قطعی فشار حداکثری دشمنان است”، اظهار داشت: مذاکرات حدود ۶۰، ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و اگر آمریکایی‌ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه “در مذاکرات عجله نداریم اما از فرصت حداکثر استفاده را خواهیم کرد”، ابراز کرد: چارچوب تعیین‌شده از طرف مقام معظم رهبری درمورد مذاکرات را کاملاً حفظ کرده‌ایم و در همان چارچوب حرکت می‌کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه “با مقاومت و ایستادگی ملت امروز از پیک مشکلات عبور کرده‌ایم”، گفت: هرگونه سخن و حرکتی که به دروغ و تحریف گفته شود و مردم را مأیوس و بی‌نشاط کند، یک خیانت بزرگ است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، گفت: تلاش خواهیم کرد کرونا مانع از حضور مردم در انتخابات نشود و همه تمهیدات لازم در این زمینه در نظر گرفته خواهد شد.

روحانی با ابراز امیدواری اینکه “همه احزاب و گروه‌ها باید بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند و شاهد تنوع سلایق میان نامزدها باشیم”، تصریح کرد: دولت از هر تلاشی فروگذار نخواهد کرد تا انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری برگزار شود که در این صورت انتخابات موجب تقویت و استواری بیشتر نظام و تقویت نقش ما در منطقه خواهد شد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه “متأسفانه هنوز پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، در ایام انتخابات می‌شنویم که عده زیادی به‌دنبال انتخاب بین بد و بدتر هستند”، گفت: باید به جایی برسیم که دنبال انتخاب بین خوب و بهتر باشیم. برای این مهم باید به جایی برسیم که نامزدهای انتخابات از طرف احزاب معرفی شوند و نماینده حزب باشند و مردم نیز بین استراتژی و برنامه‌ها دست به انتخاب بزنند.

روحانی افزود: در این زمینه قانون اساسی ما باید تفسیر شود. قانون اساسی در اصل ۱۳۴ به‌صراحت می‌گوید که برنامه و خط‌مشی با رئیس جمهور است و مردم هم بر همین مبنا می‌آیند و رئیس جمهور انتخاب می‌کنند. مجلس شورای اسلامی نیز در زمان بررسی صلاحیت وزرای کابینه هم برنامه‌ها را بررسی می‌کند و هم افراد را؛ باید این ابهامات برطرف شود. مردم به برنامه‌های رئیس جمهور رأی می‌دهند، مجلس نیز برنامه‌های هیئت دولت را بررسی می‌کند و آن وقت دوباره برنامه ۵ساله نوشته می‌شود.

رئیس جمهور با ابراز اینکه “نظر بنده درباره قانون اساسی روشن است”، گفت: باید قانون اساسی تفسیر شود تا مشخص شود مردم پای صندوق آرا به چه‌چیز رأی می‌دهند؛ به فرد، به برنامه، یا به حزب؟

روحانی پایه اساسی حل مشکلات کشور را اعتدال و تعادل دانست و تصریح کرد: باید ببینیم؛ آیا مشکلات کشور در داخل و خارج با تعادل و اعتدال حل می‌شوند یا با افراطی‌گری؟ آیا مشکلات کشور در عرصه بین‌المللی با تعامل سازنده حل‌وفصل می‌شوند یا رویکردهای دیگر؟ دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر مبنای تشخیص همین نکته که مشکلات کشور از مسیر تعادل و اعتدال در داخل و تعامل سازنده با جهان رفع خواهند شد، عمل کرد.

رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود به دستاوردهای دولت در عرصه اقتصادی با عمل به مشی اعتدالی اشاره و خاطرنشان کرد: رسیدن به نرخ تورم تک‌رقمی پایدار به‌مدت بیش از ۲ سال، برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز رسیدن به نرخ رشد دورقمی به‌عنوان بالاترین نرخ رشد در جهان در سال ۹۵، دستاوردهایی بود که این دولت با تکیه بر مشی اعتدال در داخل و تعامل سازنده در جهان به آنها رسید.

روحانی گفت: دولت تدبیر و امید با تکیه بر این مشی دستاوردهای بزرگی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، دفاعی، سیاسی و بین‌المللی به دست آورد که برجام یکی از بزرگترین این دستاوردها است و امروز پس از همه اتفاقاتی که پیرامون آن رخ داده، هنوز بهترین چارچوب برای حل‌وفصل مسائل در عرصه بین‌المللی است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات ناشی از تحریم در مسیر مقابله با شیوع کرونا اشاره و اضافه کرد: درباره برخی از مشکلاتی که تحریم برای کشور پیش آورد تا چندی قبل نمی‌شد سخن گفت چرا که دشمن از آنها سوءاستفاده می‌کرد، اما امروز کسی که ادعا می‌کرد می‌خواهد ایران را به زانو درآورد، به شکست این تلاش‌ها اذعان دارد و مردم باید بدانند که تحریم حتی در مسیر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی چه مشکلاتی برای کشور ایجاد کرد.

روحانی گفت: حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز به‌اندازه دوران جنگ اقتصادی، تحت فشار قرار نگرفته بودیم، اما امروز به‌مدد مقاومت مثال‌زدنی ملت و تحت رهبری و هدایت‌های مقام معظم رهبری از پیک مشکلات عبور کرده‌ایم.

در این دیدار یحیی آل‌اسحاق به‌نمایندگی از حزب مؤتلفه اسلامی، سید حسین مرعشی به‌نمایندگی از حزب کارگزاران سازندگی، آذر منصوری به‌نمایندگی از حزب اتحاد ملت، محمد عطریانفر به‌نمایندگی از حزب کارگزاران سازندگی، زهرا ساعی به‌نمایندگی از حزب اعتدال و توسعه، محمدرضا جلایی‌پور به‌نمایندگی از حزب اتحاد ملت و بهزاد نبوی به‌نمایندگی از حزب توسعه ملی به بیان دیدگاه‌ها، انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند، همچنین جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور نیز توضیحاتی درباره روند اجرایی انتخابات چهارگانه ۲۸ خرداد ارائه داد.

سخنرانان در سخنان خود به ارزیابی نحوه مقابله با شیوع ویروس کرونا، رسیدگی و بهبود وضعیت معیشت مردم، ضرورت ایجاد ثبات در بازار کالا و ارائه خدمات مورد نیاز عموم مردم، لزوم تلاش برای افزایش هرچه بیشتر مشارکت در انتخابات و برگزاری انتخاباتی پرشور، آزاد و رقابتی پرداختند و تأکید کردند که اگرچه حصول برجام یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید بود، اما دستاورد بزرگ‌تر دولت حفظ این دستاورد مهم و بزرگ در کشاکش رخدادها و تلاش‌ها برای آسیب زدن به آن بود.

همچنین تلاش برای به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام در فرصت باقیمانده از دوره فعالیت دولت تدبیر و امید و تلاش برای دفاع و حفظ از این دستاورد مهم از دیگر نکات مورد اشاره سخنرانان این نشست بود.