جراحی موفق مغز در حالت بیداری برای اولین بار در گلستان در مرکز آموزشی درمانی ۵ آذر گرگان انجام شد؛

جراحی موفق مغز در حالت بیداری برای اولین بار در گلستان

Spread the love

جراحی موفق مغز در حالت بیداری برای اولین بار در استان برای یک بیمار جوان مبتلا به تومور مغزی در مرکز آموزشی درمانی ۵ آذر گرگان انجام شد که نتیجه آن خوشبختانه موفقیت آمیز بود.

به گزارش صحرانیوز ، جراحی تومورهای مغزی همواره با آسیب هایی مانند فلج اندام ها و اختلال تکلم همراه هستند، امروزه از جدیدترین روشهای جراحی این تومورها، بیدار بودن بیمار حین انجام جراحی است، به این ترتیب، تیم جراحی می تواند حرکات و تکلم بیمار را کنترل کند، در نتیجه احتمال آسیب های عصبی  ناشی از تخلیه تومور به حداقل می رسد.

اخیرا این روش جراحی برای اولین بار در استان برای یک بیمار جوان مبتلا به تومور مغزی در مرکز آموزشی درمانی ۵ آذر گرگان انجام شد که نتیجه آن خوشبختانه موفقیت آمیز بود.

‏دکتر روزبه شمس امیری جراح مغز و نخاع این عمل اظهار کرد: جراحی مغز در حین بیداری که اصطلاح علمی آن‏ “Awake craniotomy” هست، در تاریخ جراحی مغز، روشی شناخته شده است ولی با توجه به پیشرفت روش های بیهوشی و نورومانیتورینگ های حین عمل طی سال های اخیر مجددا برای انواع خاصی از تومورها که در مناطق حساس مغز قرار دارند مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: انجام این روش جراحی نیازمند دانش و تبحر در هر دو حیطه جراحی مغز و بیهوشی و همکاری بالا و هماهنگ این دو می باشد که همین امر باعث شده، استفاده از این روش محدود به مراکز دانشگاهی اندکی در تهران، شیراز و مشهد باشد

شمس امیری در ادامه گفت: بیمار ما آقای جوانی بود که به دلیل تشنج و بدنبال آن ضعف در اندام های سمت چپ به بنده مراجعه کردند، پس از بررسی های لازم متوجه شدیم که بیمار مبتلا به یک تومور مغزی در مجاورت کورتکس حرکتی سمت راست می باشد که جراحی به روشهای معمول با احتمال بالای آسیب عصبی و فلج اندام سمت چپ همراه است و ارزیابی بیمار در کمیسیون گروه جراحی اعصاب و همفکری با همکار متخصص بیهوشی اقای دکتر بابک عقیلی به این نتیجه رسیدیم که بهترین روش برای بیمار انجام جراحی به روش جراحی مغز در حین بیداری می باشد.

جراح مغز و نخاع اذعان داشت: برای این کار ابتدا محل دقیق باز کردن جمجمه با استفاده از سیستم پیشرفته “نوروناویگاسیون” یا ناوبری عصبی مشخص شد و پس از باز کردن جمجمه و پرده محافظ آن بیمار کاملا بیدار شده و با استفاده از ارتباط مستقیم کلامی و حرکتی و نورومانیتورینگ عصبی تخلیه تومور انجام شد و به این ترتیب، بنده در زمان تخلیه تومور کاملا مطمئن بودم که به نواحی حساس مغز آسیب نمی رسد. و در حین عمل هم در حال صحبت کرد با بیمار بودیم و از عدم آسیب کلامی هم اطمینان حاصل شد. به لطف خدا بیمار هم به خوبی دوره نقاهت را سپری کرد و دو روز پس از جراحی به سلامت ترخیص شد

شمس امیری با اشاره به این که انجام این جراحی نشان دهنده توانایی بالای گروه جراحی اعصاب و بیهوشی است، افزود: امیدواریم مسولین مربوطه با حمایت های خود، شرایطی فراهم آورند تا این روش علمی با فراهم آوردن امکانات به روز و گروه با تجربه، برای خدمت رسانی به سایر هم استانی های، مهیا شود.