بخشی از درآمد منطقه آزاد اینچه‌برون صرف محرومیت‌زدایی می‌شود‌

بخشی از درآمد منطقه آزاد اینچه‌برون صرف محرومیت‌زدایی می‌شود‌

استاندار گلستان با بیان اینکه منطقه آزاد اینچه‌برون می‌تواند منشا توسعه استان باشد، گفت:‌ ‌بخشی از درآمد منطقه آزاد اینچه‌برون صرف محرومیت‌زدایی می‌شود‌.

به گزارش صحرانیوز ؛ هادی حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون می‌تواند معادل بودجه عمرانی چندسال برای استان آورده داشته باشد، اظهارداشت: شرایط منطقه آزاد اینچه‌برون نسبت به سایر مناطق آزاد متفاوت است. دسترسی این منطقه به کشور ترکمنستان و آسیای میانه، وجود زیرساخت‌های ارتباطی از جمله شبکه ریلی سراسری، تولید مواد اولیه مناسب برای صنایع پسین و پیشین بخش کشاورزی و غیره سبب تمایز این منطقه است.

وی افزود: اگر تدبیر مناسبی برای ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون انجام شود، فرصت بی‌نظیری برای توسعه استان خواهد بود.

استاندار گلستان با اشاره به دغدغه‌هایی که درباره عدم توسعه متوازن منطقه آزاد با مناطق پیرامونی آن در برخی استان‌ها وجود دارد، گفت: مدیران مناطق آزاد مکلف هستند بخشی از درآمدهای منطقه آزاد را برای محرومیت‌زدایی اطراف این منطقه هزینه کنند. به طور قطع از محل درآمدهای منطقه آزاد اینچه‌برون می‌توانیم شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و غیره را در محیط پیرامونی آن توسعه دهیم.

وی ادامه داد: مساحت منطقه آزاد اینچه‌برون ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است و مشکل تملک اراضی برای توسعه این منطقه هم وجود ندارد. خوشبختانه سرمایه‌گذاران هم برای حضور در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند. شرایط کلی به گونه‌ای است که می‌توان انتظار داشت شکل‌گیری منطقه آزاد اینچه‌برون بتواند موتور توسعه استان را به حرکت درآورد.

حق‌شناس درباره طرح‌های ۵ گانه منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون که در سال‌های گذشته تهیه شده است، گفت: حتی اگر قرار باشد صنایع آب‌بَر از جمله صنایع فلزی در این منطقه ایجاد شود با کمبود آب برای بخش صنعت مواجه نیستیم.

وی افزود: چطور دولت درصدد انتقال آب خزر به مناطق دیگر است و ما نتوانیم از آن استفاده کنیم؟ ما در مجاورت دریای خزر قرار داریم و می‌توانیم با استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها نه فقط نیاز صنایع بلکه نیاز شرب بخشی از مردم استان را هم برطرف کنیم.