روحیه انقلابی، بصیرت و صداقت ویژگی آیت الله یزدی بود علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان:

روحیه انقلابی، بصیرت و صداقت ویژگی آیت الله یزدی بود

Spread the love

تعدادی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان گفتند: فتنه ۸۸ یکی از مقاطع حساس انقلاب بودکه ضدانقلاب برای براندازی ایران طراحی کرد اما آیت‌الله یزدی با بیان مواضع به‌موقع و صریح خود و بصیرت‌افزایی در جامعه در خنثی سازی این فتنه نقش موثری ایفا کرد.

به گزارش  صحرانیوز ، آیت الله محمد یزدی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، و یار دیرین امام و رهبری پس از عمری مجاهدت علمی و مبارزات انقلابی به دلیل کهولت سن و بیماری دستگاه گوارشی، روز گذشته ۱۸ آذر ماه در سن ۸۹سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

در همین راستا تعدادی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان به بیان خدمات و نقش ارزنده ایشان در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرده و گفتند: یاد و خدمات این عالم برجسته هرگز از یاد نمی رود چرا که همواره یار و یاور نظام و رهبری بود.

روشنایی و بصیرت افزایی در فتنه ۸۸ نشان از ولایتمداری آیت االه یزدی دارد

مولوی عبدالواحد بزرگزاده، امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن عرض تسلیت درگذشت این عالم بزرگوار وانقلابی بیان کرد: مرحوم آیت الله یزدی سوابق درخشانی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی برای همراهی امام خمینی (ره) در جهت به ثمر نشستن نهضت انقلاب سال ۵۷ ایفا کرد و پس از رحلت ایشان هم در تثبیت جایگاه رهبر انقلاب به عنوان امام و پیشوا امت در مجلس خبرگان و سایر نهادهایی که مسئولیت داشتند حمایت های خود را انجام دادند.

وی افزود: ایشان در کنار فعالیت های سیاسی و انقلابی به عنوان یک شخصیت برجسته علمی کشور و چهره ماندگاری بودند حتی در دوران تصیدی که در خبرگان داشتند در همه زمینه ها و مدارس حوزه علمیه برای پاسداری از دین مبین اسلام و حفظ آن تدریس و شاگردان ممتازی پرورش داده است و در جامعه ما به عنوان یک عالم سرشناس و برجسته در ایران خدمات زیادی کردند.

امام جمعه اهل سنت چابهار تصریح کرد: ایشان فعالیت و تحرکات زیادی در همراهی امام خمینی(ره) در کنار سایر مبارزین به عنوان یک نقش برجسته ای در تحقق و تثبیت انقلاب داشتند و همواره به عنوان مجاهد در راه حق تا آخرین لحظات عمر خویش در کنار امام و انقلاب باقی ماندند.

وی ادامه داد: مرحوم آیت الله یزدی همواره یک فرد انقلابی بود و در هر شرایط و عرصه فقط در مسیر نظام و انقلاب حرکت می کرد و هیچ زمان دچار لغزش نشد و پس از رحلت امام خمینی(ره) با توجه به رهنمود های مقام معظم رهبری اقدامات لازم را برای مصلحت و پایداری نظام اسلامی ایران انجام دادند.

مولوی بزرگزاده تاکید کرد: روشنایی و بصیرت افزایی ایشان در زمان فتنه سنگین ۸۸  کاملا گواه و آشکار برای جامعه است و همه شاهد بودند در زمانی که برخی در داخل کشور سکوت می کردند ایشان در روزهای نخست با صراحت در دفاع از انقلاب، این فتنه ننگین را محکوم کرد.

وی با اشاره به جمله تاریخی مرحوم آیت الله یزدی برای حمایت از رهبری که فرمود « هر جا که آیت‌الله خامنه‌ای بروند ملت و ما دنبال ایشان خواهیم بود»، گفت: این جمله تاریخی نشان از وفاداری، عشق حقیقی و ولایت مداری ایشان دارد که بعنوان یک سرباز واقعی انقلاب از رهبر خویش در شرایط و بحران های حساس کشور دفاع کرد و ثابت کرد که این روحانی و برجسته یک فرد تمام عیار برای نظام و کشور است.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان همیشه در حال ضربه زدن به افرادی هستند که پشتیبان و حامی انقلاب بودند و ایشان چون همیشه پاک و در راه درست حرکت کردند همواره در حال ضربه خوردن از بدخواهان نظام بودند و این حقانیت راه و روش ایشان را نشان می دهد

آیت الله یزدی یار و یاور نظام و رهبری بود

مولوی عنایت اله رسولی زده، امام جمعه اهل سنت مینان شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن عرض تسلیت درگذشت این عالم بزرگوار وانقلابی، بیان کرد: آیت الله یزدى از نسل اول انقلابیون بود و در بسیاری از رخدادهای مبارزه با رژیم پهلوی حضوری فعال داشت به گونه ای که منزل شخصی وی در آستانه پیروزى انقلاب مرکز برای امور جریان هاى انقلابی بود.

وی گفت: این عالم برجسته عمر خود را در راه خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی سپری کرد و همواره با تلاش ها و دغدغه‏ هاى علمى و فرهنگى در راستای ترویج دین گام بر می داشت.

رسولی زاده در خصوص فعالیت‏هاى سیاسی آیت الله یزدی افزود: علیرغم اینکه ساواک بارها وی را تبعید کرده بود اما دست از مبارزه برنمى‏ داشت و بارها به طور مخفیانه به تهران و قم مى‏ آمد و در جریان امور قرار مى‏ گرفت یا با برگزاری جلساتى به صورت مخفیانه برای انجام کارها مشارکت می کردند.

وی دارا بودن روحیه انقلابی، شجاعت، بصیرت و صداقت را از شاخصه های وی دانست و تصریح کرد: این عالم برجسته نقش بسزایی قبل و بعد از پیروزی انقلاب داشته است که هرگز از یاد نمی رود چرا که همواره یار و یاور نظام و رهبری بود.

امام جمعه اهل سنت مینان ادامه داد: خدمت در سنگرهای مختلف از مجلس شورای اسلامی تا شورای نگهبان، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از جمله مواردی است که در کارنامه درخشان آیت الله یزدی وجود دارد.

آیت الله یزدی تا آخرین نفس از ارزش های انقلاب دفاع کرد

مولوی عبدالصمد کریم زایی، امام جمعه اهل سنت شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره با عرض تسلیت در گذشت آیت الله یزدی، بیان کرد: این عالم دینی را می‌توان یکی از روحانیون فعال در نهضت امام خمینی(ره) دانست، فعالیت‌های انقلابی او از اوایل دهه ۴۰ با انتشار نشریات بعثت و انتقام جنبه سیاسی به خود گرفت.

وی در تکمیل مطلب فوق، افزود: این عالم دینی  در استحکام و تثبیت نظام ولایت فقیه و حمایت مقام معظم رهبری نقش برجسته ای را ایفا کرده و در طول دوران مبارزه بر ضد رژیم شاهنشاهى دست از تبیین معارف اسلامى بر نداشت.

امام جمعه اهل سنت شهرستان ایرانشهر ادامه داد: . این عالم بزرگوار از همراهان استوار و ثابت قدم مبارزات انقلابی امام خمینی(ره) علیه ظلم و فساد و کفر و استکبار بود.

وی اضافه کرد: فتنه ۸۸ یکی از مقاطع حساس انقلاب بود که ضد انقلابیون درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بودند که در آن میان آیت‌الله یزدی با مواضع صریح خود، به بصیرت‌ افزایی در جامعه و کنار رفتن فتنه در جامعه کمک شایانی کرد.

این خطیب جمعه در ادامه، عنوان کرد: این استاد برجسته و فقیه به عنوان یار امام راحل و مقام معظم  رهبری، سال های بسیاری از عمر خود را وقف خدمت به انقلاب کرد و با روحیه ای انقلابی در تمام سنگرهای خدمت به نظام اسلامی حاضر بود.

هجمه های دشمن نشانگر مواضع انقلابی و برحق این عالم مجاهد بود

مولوی عبدالخالق حسین زهی امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: آیت الله محمد یزدی عالمی بود که از قبل از انقلاب با امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و همچنین انقلابیون همراهی بسیار مطلوبی داشت.

وی با اشاره به اینکه این عالم مجاهد در مبارزه با طاغوت و شکل گیری انقلاب اسلامی فردی همگام با امام خیمنی (ره) و مقام معظم رهبری بود و تلاش های فراوانی دراین راستا انجام داد، افزود: از سوابق وی می توان به ریاست قوه قضایه، عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان اشاره کرد.

امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان ادامه داد: آیت الله یزدی با رهبر معظم انقلاب همراهی و همگامی مناسبی داشت، فردی صالح، سالم و متقی بود، عمر با برکت داشت و خیرخواه مردم و انقلاب بود که با خوشنامی دعوت حق را لبیک گفت.

مولوی حسین زهی از این عالم مجاهد و جلیل به عنوان بازوی توانمند برای رهبر معظم انقلاب یاد کرد که مواضع بسیار مناسبی در حمایت از رهبر معظم انقلاب و همچنین انقلاب اسلامی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: هرگاه هر فردی همگام با نظام و بازوی توانمند برای مقام معظم رهبری باشد مورد همجمه معاندین قرار می گیرد که آیت الله یزدی از این قاعده مستثنی نبود و همواره مورد همجمه، تهمت و تخریب های ضد انقلاب قرار داشت که می توان گفت این موارد نشانگر مواضع انقلابی  و برحق این شخصیت انقلابی بوده است.