برای سازمان قضایی فرمانده و سرباز فرقی ندارند / به پرونده برخی مسئولان اداره کل اطلاعات استان هم رسیدگی کردیم حجت الاسلام زارعی کیاپی :

برای سازمان قضایی فرمانده و سرباز فرقی ندارند / به پرونده برخی مسئولان اداره کل اطلاعات استان هم رسیدگی کردیم

Spread the love

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان با اشاره به اینکه در رسیدگی به جرایم نظامیان برایمان فرمانده و سرباز فرقی ندارند ، گفت : ما حتی به پرونده برخی مسئولان اداره اطلاعات استان هم رسیدگی کردیم .

به گزارش صحرانیوز ؛ حجت الاسلام محمد اسماعیل زارعی کیاپی رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار کرد : از افشاگری اصحاب رسانه در حوزه اقدامات نامتعارف و‌جرایم نیروهای مسلح استقبال می کنیم و حتی تشویق هم خواهیم کرد چون نفع عمومی دارد.

حجت الاسلام زارعی کیاپی افزود : رسیدگی با جرایم نیروهای نظامی و انتظامی و حتی بخش های از وزارت اطلاعات که جرایم امنیتی داشته باشند به عهده سازمان قضایی نیروهای مسلح می باشد.

وی ادامه داد : هیچکسی در سازمان قضایی مستثنی از محاکمه نیست حتی فرمانده و در هر سمت و جایگاهی برخورد جدی و قاطعانه خواهیم کرد ، ما با احدی تعارف نداریم و برای مان فرمانده و سرباز فرقی ندارد.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان خاطرنشان کرد : سازمان قضایی نیروهای مسلح بر اساس اصل ۱۷۲ قانون اساسی و ماده یک قانون پارسی نیروهای مسلح و ماده ۹۷ آیین دادرسی سازمان تشکیل شد  و به عنوان بخشی از قوه قضاییه اما به صورت مستقل امور قضایی و پیشگیری را انجام می دهد .

زراعی کیاپی تصریح کرد : همچنین جرایم امنیتی بخشی از نیروهای وزارت اطلاعات هم با سازمان قضایی است و برخورد قاطع با جرایم نظامیان بدون اغماض و قاطع رسیدگی می شود .

وی با بیان اینکه حبس تعزیری ، جرایم نقدی ، تنزیل درجه و عدم ترفیع از مجازات هایی است که در نظر گرفته ایم .

زارعی بیان کرد : ما در مجموعه سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان نیروهای خدوم و صادق داریم ضمن اینکه در سالهای اخیر به شدت در بخش جرایم با کاهش روبرو هستیم.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان اضافه کرد : خواسته رهبری اینست که قضات در نهادهای نظامی حاضر شوند و آنها را توجیه کنند تا خطایی مرتکب نشوند  و این خیلی در کاهش جرم تاثیر گذار بوده است.

زارعی کیاپی یادآور شد : در پیشگیری از وقوع جرم سازمان استان از اولین دستگاه ها بوده و بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی که پیشگیری را به وظیفه می داند ورود کرده است ، همچنین جزو چهار استان برتر کشور هستیم که در بحث آموزش و رسیدگی به پرونده ها خیلی خوب عمل کردیم و در سه ماهه اول سال علیرغم‌ شیوع کرونا اما با رعایت پروتکل های بهداشتی ما چهارهزار ساعت کلاس برگزار کردیم .

وی بیان داشت : مهمترین پرونده های ما در سال گذشته فرار از خدمت بوده است ، هر سربازی شخصا مراجعه کند به سازمان قضایی به مناسبت دهه کرامت ما مجازات حبس را تعلیق می کنیم و به دادگاه ها سفارش می کنیم که حتما از حبس خودداری بشود و با قرار تامین سبک‌تری، ادامه خدمت دهند.

این مقام مسئول گفت : قشر سرباز قشر ضعیف جامعه و مستضعفی هستند  ، معتقدیم سربازان متاهل باید در محل زندگی خود خدمت کنند و اگر نکنند تخلف است.