۲۴درصد مخزن سدهای گلستان آب دارد

۲۴درصد مخزن سدهای گلستان آب دارد

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه بحران خشکسالی ادامه دارد، گفت: ذخیره آب پشت سدهای استان هم اینک ۶۵ میلیون مترمکعب و معادل ۲۴ درصد از ۳۰۰ میلیون مترمکعب گنجایش ۱۴ سد درحال بهره برداری است.

به گزارش صحرانیوز ؛ علی نظری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: ذخیره سد های استان در ۱۹ اسفند سال گذشته قبل ۱۰۴ میلیون مترمکعب آب بوده است.
به گفته وی؛ ذخیره آب سدهای استان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد کمتر شده وعلت آن کاهش بارش ها و استمرار خشکسالی است.
وی همچنین به میزان آب موجود در پشت سدهای بزرگ استان اشاره کرد و افزود: اکنون سد گلستان ۱۶میلیون متر مکعب، بوستان هشت میلیون متر مکعب، سد کوثر ۵۶۱ هزار متر مکعب و وشمگیر هشت میلیون متر مکعب ذخیره آب داشته که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴، ۲۲، ۶۷ و ۵۷ درصد کاهش دارد.
مهندس نظری با یادآوری کمبود آب در استان، از گلستانی ها و بویژه کشاورزان خواست که به توصیه های کارشناسان آب منطقه ای و جهادکشاورزی در خصوص صرفه جویی و نوع زراعت و کشت کم آب طلب توجه وعمل کنند تا آسیب های بحران کم آبی کمتر شود.
به گزارش ایرنا کارشناسان هواشناسی؛ گلستان را جزء چهار استان نخست کشور در بحث بحران آب دانسته و گفته اند که براساس نقشه های ماهواره ای پدیده خشکسالی مهمان ۳۰ سال آینده گلستان خواهد بود.
گلستان با بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و جای دادن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم آب و هوایی کره خاکی در شمال کشور قرار دارد و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت در ۳۰ شهر و حدود یکهزار و ۷۵ روستای آن زندگی می کنند.
در گلستان تامین معاش بیشتر مردم بویژه روستاییان از طریق کشاورزی صورت می گیرد، به طوری که هر سال افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار از زمین های استان به زیر کشت محصولات مختلف از جمله گندم و دانه های روغنی می رود، هرچند هم اینک مشکلات آب و خشکسالی این بخش را دچار مشکل اساسی کرده است.