چهارمین افطاری «وحدت و مقاومت» در گنبدکاووس برگزار شد با شعار همبستگی برای پیشرفت

چهارمین افطاری «وحدت و مقاومت» در گنبدکاووس برگزار شد

چهارمین مراسم افطاری «وحدت و مقاومت» در گنبدکاووس با شعار «همبستگی برای پیشرفت» با حضور نخبگان و فرهیختگان شیعه و سنی این شهرستان برگزار شد.

به گزارش صحرانیوز ، شهرستان گنبدکاووس از دیر باز مهد برادری و وحدت اقوام و مذاهب در ایران اسلامی و حتی جهان اسلام بوده و از همان ابتدا نیز دشمنانی نیز بوده‌اند که در مسیر اعتلا و پیشرفت این سرزمین تاریخی و مهد پرورش نخبگانی همچون قابوس بن وشمگیر و جرجانی‌ها سنگ‌اندازی می‌کرده‌اند.

تاریخ اما ثابت کرده است که هیچ دشمنی به اندازه اختلافات درونی نمی‌تواند مجموعه‌های در هم تنیده و مستحکم را مضمحل کرده و به زانو در بیاورد، لذا نخبگان و فرهیختگان شهرستان گنبدکاووس به خوبی دریافته‌اند که برای حفظ و تعمیق وحدت در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، قومی و مذهبی باید بیش از گذشته در کنار هم بود و زمانی را برای تقویت اشتراکات و نزدیک کردن دلها اختصاص داد.

از این رو افطاری وحدت به عنوان یکی از بسترهای مبتکرانه برای رسیدن اهداف فوق از سوی جمعی از فعالان فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای گنبدکاووس در سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد تا بتواند پُلی باشد میان انبوه دغدغه‌ها و اختلاف سلیقه‌های ظاهری و فضایی صمیمی، آکنده از عشق و محبت و البته وحدت و برادری برای رسیدن به اهداف مشترک توسعه‌بخش.

این مراسم که هر سال در ماه مبارک رمضان با چاشنی حمایت از مردم مظلوم فلسطین و کشورهای مظلوم و تحت ستم برگزار می‌شود امسال نیز برای چهارمین بار با حضور جمع کثیری از نخبگان، فرهیختگان و تاثیرگذاران سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای شیعه و سنی گنبدکاووس در محل حسینه بیت‌الاحزان این شهرستان و با حضور «محمد ابراهیم» فعال و مبارز انقلابی اهل کشور نیجریه برگزار شد.

امام جمعه گنبدکاووس در این مراسم صمیمی و وحدت‌بخش با تقدیر از حضور همه نخبگان، فعالان و فرهیختگان شیعه و سنی شهرستان گنبدکاووس برای تقویت همدلی میان نیروهای دلسوز انقلاب، اظهار کرد: خداوند را شاکریم که امروز در جمع نخبگان گنبدکاووس از همه سلیقه‌ها، طیف‌ها، اقوام و مذاهب هستیم تا در فضایی صمیمانه از احوال یکدیگر مطلع شویم.

حجت‌الاسلام محمود ترابی با بیان اینکه مقصود از برگزاری این جلسه برگزاری یک کنفرانس علمی و یا حتی یک موعظه اخلاقی و عرفانی نیست، افزود: مقصود از این جلسه بیشتر یک دورهمی دوستانه برای تقویت عمق همبستگی میانتاثیرگذاران شهرستان گنبدکاووس و نزدیک شدن دل‌ها به هم برای پیشرفت و تعالی شهر و دیارمان است.

وی با تاکید بر اینکه همین که این جلسه بهانه‌ای می‌شود با محوریت مقاومت یکدیگر را در یک گردهمایی دیده و صمیمانه و به دور از اختلاف سلیقه‌ها کنار هم قرار بگیریم مبارک است، ادامه داد: وقتی این جمعیت عظیم فعال فرهنگی در کنارهم قرار می‌گیریم عزممان برای حرکت تقویت شده و می‌دانیم برادران و خواهرانی داریم که با وجود همه اختلاف‌های سلیقه‌ای، در اصول و مبانی انقلاب می‌توانیم به آنها تکیه کنیم.

امام جمعه گنبدکاووس با اشاره به اینکه دور هم جمع شدن ما موجب تقویت انقلاب اسلامی می‌شود، ادامه داد: تردیدی نداشته باشید بسیاری از حواشی و مشکلات در مسیر حرکت برای پیشرفت با همین دورهم جمع شدن‌ها و ابراز محبت و علاقه ما به یکدیگر رفع خواهد شد و مسیری هموار پیش‌روی ما قرار خواهد گرفت.

ترابی با بیان اینکه حضور برادر مبارز نیجریه‌ای ما در ایران اسلامی نشان از عمق برادری انقلاب اسلامی با مبارزین مقاوم و انقلابی در دنیای اسلام و برادری واقعی ایران با ملت‌های آزاده دنیاست، تصریح کرد: شیرینی انقلاب اسلامی همین است که به دور از تعصب پشتیبان و یاور برادران انقلابی خود در سراسر دنیاست.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌گوئیم ایران تمام عالم و تمام حق است زیرا تمام حق اسلام است، گفت: ما در ایران اسلامی با قبول داشتن دین و شریعتمان مرزهای عقیدتی خود را بالاتر و فراتر از مرزهای جغرافیایی قرار داده‌ایم و خدا می‌داند که عمق محبت و علاقه ما به برادران مسلمانمان در کشورهای اسلامی منطقه و حتی آزادی‌خواهان قلب اروپا و آمریکا فزاینده و لایزال است.

امام جمعه گنبدکاووس با اشاره به اینکه فرد متعصب بدون تردید جایگاهش در جهنم است، افزود: آنچه انقلاب اسلامی را پویا و بارور کرده است همین عدم تعصب ما بر صرفا ملیت با وجود عشق و علاقه وافر به کشور پرافتخارمان و البتهدر کنار آن قرائت صحیح از اسلام ناب محمدی است.

ترابی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم مقدمه‌ساز ایجاد صف بزرگی از جریان حق در امت اسلامی در برابر استکبار و قرائت آمریکایی و استکباری از اسلام باشیم، خاطرنشان کرد: شک نداشته باشید که این دورهمی‌ها و احوالپرسی‌ها در کنار توجه و حمایت از جریان مقاومت در سراسر دنیا در نهایت ما را به سر منزل مقصود خواهد رساند.

فعال سیاسی و مبارز نیجریه‌ای حاضر در این محفل نیز با ابراز خرسندی از حضور در شهرستان گنبدکاووس و قرار گرفتن در کنار برادران و خواهران مومن و انقلابی در این شهرستان، ادامه داد: این نخستین باری است که به گنبدکاووس آمده‌ام اما در همین برخورد نخست و با دیدن صمیمت، محبت و وحدت مردمان شیعه و سنی که نشان دهنده پیوند عمیق دوستی‌ها در میان آنهاست متوجه شدم اینجا اسلام واقعی در جریان بوده و یکی از پایگاه‌های اسلام است.

ابراهیم محمد با تاکید بر اینکه پیشرفت بدون تردید در همین نگاه دوستانه و وحدت‌محور است، تصریح کرد: قرآن کریم همه ما را برای پیروزی در برابر استکبار و سعادت دنیوی و اخروی به تقویت وحدت و همدلی و دوری از تفرقه تشویق کرده است و همه باید بدانیم اسلام همه مومنان و مسلمانان را برادر یکدیگر می‌داند و همه آنهایی که به دنبال بر هم زدن این برادری هستند بدون تردید دشمنان اسلام هستند.

وی با اشاره به اینکه خداوند وقتی این برادری و محبت را می‌بیند در دلهای شما الفت و دوستی قرار می‌دهد، اضافه کرد: در وعده‌های الهی و روایات مختلف از رسول اکرم (ص) آمده است که محبت داشتن نسبت به مومنان تجلی بهشت است.

فعال سیاسی و مبارز نیجریه‌ای با بیان اینکه وقتی دوست داشتن از میان دل‌های ما برود ابتدای مشکلات و درگیری‌ها خواهد بود: آنهایی که امروز دنیای اسلام را بهجان هم انداخته‌اند برایشان شیعه و سنی فرقی نمی‌کند زیرا آنها برای ریشه‌کن کردن اسلام محمدی به میدان آمده‌اند تا اسلام آمریکایی را در منطقه پدیدار کنند.