چرا مسئولین نسبت به عواقب برنامه های مخرب و آسیب زا موضع انفعالی دارند؟ امام جمعه انبارالوم :

چرا مسئولین نسبت به عواقب برنامه های مخرب و آسیب زا موضع انفعالی دارند؟

امام جمعه انبارالوم گفت : بحث “حجاب اجباری” در راستای برنامه های آمریکا و انگلیس و کشورهائی است که دنبال تغییر فرهنگ و الگوهای فرهنگی در ایران هستند.

به گزارش صحرانیوز ؛ امام جمعهء انبارالوم ، ضمن دعوت خود و مؤمنین نمازگزار به رعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور  و  دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی , افزودند:آنچه در کلام خداوند متعال در قرآن مجید ، و سخن پیامبر اکرم (ص) و ائمهء اطهار (ع) به آن سفارش شده است ؛ تقوا می باشد. تقوا ، توشهء ما در عالم آخرت می باشد و وضعیّت ما در آن دنیا ، بستگی به تقوای ما دارد.

حجت الاسلام حاج محمد شیخی با اشاره به سالگرد میلاد با سعادت حضرت صدیقهء کبری ، فاطمهء زهرا (س) , آن حضرت را اُسوهء تقوا ، معنویّت و عبودیّت و بندگی خداوند متعال  دانست و اظهار داشت: خداوند در قرآن ، خطاب به پیامبر اکرم (ص) می فرماید: « إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ الکوثر ». ما به تو کوثر عطا کردیم.! در تفاسیر مختلف ، معانی گوناگونی برای کوثر ذکر شده است. برخی گفته اند: کوثر ، نام نهری در بهشت است. برخی نیز گفته اند: کوثر ، بمعنای کثرت و فراوانی در ذریهء پیامبر اکرم (ص) می باشد ؛ زیرا نسل آن حضرت (ص) از طریق حضرت فاطمه (س) و فرزندان گرامی ایشان تداوم یافته است. امّا باید تأکید نمود که خود حضرت فاطمه (س) مصداق حقیقی و واقعی کوثر می باشد.! در زمانی که مشرکان قریش پیامبر اکرم (ص) را اَبتر می نامیدند ، خداوند فرمود: ما به تو خیر فراوان عنایت کردیم و دشمنان و بدخواهانت ، ابتر و بدون دنباله هستند. لذا فخر رازی که یکی از بزرگترین علمای اهل سنّت است ، می نویسد که آنهایی که به پیامبر (ص) ابتر می گفتند ، خبری از نسل آنان نیست. بنا بر بعضی از آمار ، امروز نسل و فرزندان حضرت فاطمه (س) به بیش از صد میلیون نفر رسیده است ؛ آیا پیامبر اکرم (ص) اَبتر ماند یا کسانی که آن حضرت را شماتت می کردند و اَبتر می خواندند؟! به همین دلیل خداوند در ادامهء سورهء کوثر فرموده است: فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ. برای سپاسگزاری از این نعمتی که به تو عنایت شده است ، نماز بخوان و شتر نحر کن.! این یک پیام است که کسانی که در خانه دختر دارند ، پدر و مادرها ، زوجهای جوانی که خداوند به آنان فرزند دختر عنایت نموده است ، و تمامی کسانی که صدای مرا می شنوند ؛ باید خدا را شکر کنید و نماز بخوانید و قربانی و عقیقه نمائید. برای عقیقهء فرزند بسیار تأکید شده است. بعضی از افراد متأسفانه در مراسمات عقیقه و تولد فرزندانشان ، بجای شکر نعمت ، کفران نعمت می کنند و با ساز و آواز و ارتکاب آداب و سُنَن فرهنگ غربی ، خدا را ناسپاسی می کنند. اسلام هم جشن و شادی زیادی دارد. چرا از رسوم و آداب اسلام در شادی ها استفاده نمی شود؟!

 

خطیب جمعه انبارالوم گفت : امروز که ولادت حضرت فاطمه (س) است ، باید جشن بگیریم و خدا را شکر کنیم. وقتی که دو جوان ازدواج می کنند ، چرا با رقص و ساز و آواز که از رفتارهای فرهنگ غرب و بیگانه است ؛ مرتکب گناه می شوند؟! نماز خواندن و قربانی کردن ، برای خوشحالی و شادمانی است. شادی حلال ، ارزشمند و با ثواب است. شنیده ام که در یکی از شهرستانهای استان ، قرار است که در روز جشن تکلیف دختران ، از یک خواننده ای دعوت کنند و با ساز و آواز و خوانندگی ، مجلس را برگزار کنند. مسئولین کجا هستند؟ این آموزش و پرورش چکار می کند؟!

 

وی اذعان داشت : در دور هم نشستن فامیل ، باید زنان و مردان مواظب باشند که آلودهء به گناه نشوند. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: فاطمه (س) ، فاطمه نامیده شد ؛ زیرا جدا شده و دور از آتش است و چون مردم از شناخت فاطمه (س) و درک شخصیّت او ناتوان هستند و نمی توانند حقیقت او را بشناسند ؛  لذا او را فاطمه (س) نامیدند.

امام جمعهء انبارالوم در ادامه افزود: پیامبر اکرم (ص) فرمودند: إنّ اللَّه تعالى یوصیکم بالنّساء خیرا فإنّهنّ أمّهاتکم و بناتکم و خالاتکم. خداوند شما را در باره زنان به نیکى سفارش می کند ، زیرا زنها مادران و دختران و خاله هاى شما هستند. سفارشات خداوند در بارهء بانوان زیاد است ، چه همسر باشند ، و چه دختر یا مادر و خاله و عمه. حقّ زن باید اداء شود. چه مادر باشد ، چه غیر مادر. چه در قید حیات باشد یا از دنیا رفته باشد. اگر در قید حیات است ، به او احترام گذاشته شود و در تأمین حوائج او تلاش شود. اگر از دنیا رفته است ، در ایّام خاصی از سال از طرفش صدقه داده شود. امروز ، روز مادر ، مصادف شده است با جشن نیکوکاری ؛ این ثوابی است که اگر با نیّت صدقه برای مادر ، در این مراسم شرکت کرده و به نیازمندان کمک نمائید. در آداب و سبک زندگی اسلامی باید تأکید نمایم که هر وقت حضرت علی (ع) ، چشمش به حضرت فاطمه (س) می افتاد ؛ ارامش می گرفت. لذا زنان باید طوری رفتار کنند که وقتی مرد از سر کار می آید ، خسته است و از مشکلات بیرون و محل کار به ستوه آمده است ، وقتی وارد خانه می شود ، زن باید با روی باز از او استقبال نماید. این کار باعث میشَود که مرد ، خستگی و سختی بیرون از خانه را موقتاً از یاد ببرد. وقتی زنی برای مردش اسایش فراهم نکند ، جای آن مرد در خانه نیست. لذا چنین زنانی در مواجهه با ناسازگاری های مردان ، اول باید خودشان را سرزنش کنند. لذا باید زن در محیط خانه ، آرامش و محبّت را ایجاد نماید. نباید از مردش چیزی را بخواهد که در توان او نیست.! حضرت فاطمه (س) ، خودش و حسنین (ع) و زینبین (س) گرسنه بودند ؛ ولی به امام علی (ع) چیزی نمی گفت. وقتی امام علی (ع) متوجه شد ، و فرمود: چرا بمن نگفتی تا چیزی برای خانه تهیّه کنم ؛ فرمودند: ترسیدم که برایت سخت باشد. لذا بانوان گرامی باید به اندازهء توان مالی همسر خویش ، از او توقع داشته باشند.

 

حاج محمد شیخی با تاکید بر الگوگیری بانوان متدیّن  ،  در امور دینی و اعتقادی و رفتاری خود از حضرت فاطمه (س) اذعان داشت:  ولی دشمنان و بیگانگان در تلاش هستند که الگوهای دینی و اجتماعی مردم را تغییر بدهند. وقتی الگوها را تغییر دادند ، جامعه از اشل مذهبی و سنّتی خود خارج می شود ؛ و خانواده ها دچار مشکلات و آسیبهای زیادی خواهند شد ،آمار طلاق به آمار ازدواج نزدیک خواهد شد. امروزه بخاطر همین تغییر الگوها ، در بسیاری از شهرهای بزرگ ، آمار طلاق و ازدواج به هم نزدیک شده است. لذا باید مراقب باشیم و با حفظ الگوها و اعتقادات دینی ، کیان و حریم خانواده هایمان را حفظ کنیم.

 

امام جمعه انبارالوم با انتقاد از برخی افراد ، که در داخل کشور ، بدنبال تغییر الگوها هستند, گفت : بعضی افراد  مسئلهء حجاب اجباری را مطرح می کنند و می گویند: باید آزادی باشد.! می گویند: چرا باید در کشور ، حجاب اجباری باشد؟! واقعاً باید از خودمان بپرسیم کسانی که این مسائل را مطرح می کنند ، بدنیال چه چیزی هستند؟! چرا بعضی از مسئولین با آنها همصدا شده اند؟ آیا تلاش ندارند که وضعیت جامعه را به دوران قبل از انقلاب برگردانند؟! آن همه جوان شهید شدند ، حالا اینها دنبال فرهنگ غرب هستند.! این افرادی که در کشور بحث “حجاب اجباری” را مطرح می کنند و حتّی بعضی از مسئولین نیز با آنان همراهی می کنند ؛ تلاش دارند که الگوی نامناسبی را به زنان و دختران جامعهء ما معرفی کنند. این مسئولینی که از این ماجرای “حجاب اجباری” صحبت می کنند ؛ چرا بجای رسیدگی به مشکلات مردم و وضعیّت اقتصاد و معیشت مردم ، دنبال بیان مطالب و مواضعی هستند که با احکام دین اسلام مغایرت دارد؟! این کار در راستای برنامه های آمریکا و انگلیس و کشورهائی است که دنبال تغییر فرهنگ و الگوهای فرهنگی در ایران هستند. این افراد بدانند و مردم عزیز هم متوجه باشند که: فاصله گرفتن از فرهنگ دینی ، و گرایش به فرهنگ غرب و دشمنان اسلام ، باعث شده است که آسیبهای اجتماعی در حوزه بانوان افزایش یابد. چرا مسئولین نسبت به عواقب برنامه های مخرب و آسیب زا موضع انفعالی دارند؟ چرا مجوز تهیه و تولید فیلمهایی را می دهند که بیان آن از تریبون نماز جمعهء ناروا می باشد؟! چرا در فیلمهایی که در کشور تولید می شود و در خارج از کشور و در آمریکا و کشورهای اروپایی اکران می شود و برای تبلیغ فرهنگ غرب ، به آن فیلمها رتبه و جایزه هم داده می شود ؛ بی توجهی میشَود؟! مسئولین فرهنگی کشور چکار می کنند؟!

 

حاج محمد شیخی اشاره ای هم به اتهام زنی های آمریکاییها به جمهوری اسلامی داشت و افزود: در حالیکه آمریکا و همپیمانانش ما را متهم به بی ثبات نمودن منطقه می کنند ، خودشان از تروریسم حمایت می کنند. ما را متهم به حمایت از حزب الله و یمن و عراق می کنند ؛ در حالیکه خودشان از آن طرف دنیا آمده و در منطقه جنگ راه انداخته اند. به ما می گویند که ایران نباید به مسائل منطقه ای کاری داشته باشد. باید در جوابشان بگوئیم که هر وقت ما در سرزمین و منطقهء شما کاری کردیم ، اعتراض نمائید. اینجا منطقهء ما است و ما و همسایگان ما ، با یکدیگر تعامل و همکاری سازنده ای داریم.

 

امام جمعه انبارالوم و بخش وشمگیر با گرامیداشت ۲۰ اسفندماه ، سالروز برقراری کاروانهای “راهیان نور”  و۲۲ اسفندماه روز بزرگداشت شهدا گفت : آسایش و راحتی و امنیّت امروز خود را مدیون خون شهداء هستیم. از خداوند برای تمامی شهدای راه حق و دین ، علوّ درجات را مسئلت می نمایم.

ایشان همچنین بر تداوم اعزام کاروانهای “راهیان نور”  بعنوان یک پدیده ای مهم و ارزشمند  که بعد از دوران دفاع مقدس شکل گرفت  و اثرات مفید و موثر زیادی در روحیات و اعتقادات جوانان ما دارد تاکید و از مسئولین مربوطه خواست که  ان شاء الله با قدرت و صلابت به کار خود ادامه دهند.