همسرم از من شکایت کرد/ قاضی دادگستری گالیکش به من کمک کرد و باعث خوشحالی‌ام شد

همسرم از من شکایت کرد/ قاضی دادگستری گالیکش به من کمک کرد و باعث خوشحالی‌ام شد

گفت‌وگو با مرد جوانی گالیکشی که با مجازات جایگزین از حبس نجات یافت.

به گزارش صحرانیوز به نقل از شهروند؛ قرار بود به زندان برود. بعد از یک تصادف خانوادگی باید راهی زندان می‌شد، اما با تخفیفی که قاضی بر اساس قانون مجازات جدید برایش قائل شد، توانست به‌جای زندان به جامعه‌اش خدمت کند، آن‌هم از نوع فرهنگی‌اش؛ ۵٠ ساعت در یک مدرسه مشغول به کار شد و آنجا را بهسازی کرد.

مدرسه را ایمن‌تر کرد و با توجه به شغلش، کارهای زیادی را برای آن مدرسه انجام داد. با این کار، توانست هم در کنار خانواده‌اش باشد و هم مجازات جرمش را انجام داد.

این اتفاق دو ماه پیش در گالیکش استان گلستان رخ داد. مرد جوان با خودروی پرایدش به همراه همسر و پسر ١١ساله‌اش به خانه‌شان می‌رفت، اما ناگهان از مسیر منحرف شد و با دیوار برخورد کرد. براثر این حادثه رانندگی، همسر و پسر کوچکش مصدوم و هردو در بیمارستان بستری شدند.

بعد از شکایت همسرش بود که این مرد دستگیر شد و بعد از طی مراحل قانونی از سوی محمدرضا عموزاد قاضی شعبه ۱۰۱ کیفری گالیکش به ۵ ماه حبس محکوم شد، اما این قاضی بر اساس قانون مجازات اسلامی جدید، به متهم پیشنهاد مجازات جایگزین کرد تا به‌جای حبس، بتواند خدمتی برای جامعه انجام دهد.

مرد جوان ماجرای این تصادف و درنهایت مجازاتش را این‌گونه روایت کرد: «آن روز با همسر و پسرم بیرون بودیم، می‌خواستیم به خانه‌مان در گالیکش برویم. درراه بودم که ناگهان سه موتوری از لاین مخالف به سمت ما آمدند. سرعتشان زیاد بود. در یک‌لحظه نمی‌دانستم باید چه‌کار کنم، برای همین از مسیر منحرف شدم و خودرو با سرعت زیاد به دیوار برخورد کرد.

در این حادثه من سالم بودم، ولی همسر و پسر ١١‌ ساله‌ام به‌شدت مصدوم شدند. بلافاصله آن‌ها را به بیمارستان منتقل کردیم. خودروی پرایدم هم له شد و خسارت زیادی برجای گذاشت.

بعدازآن همسرم از من شکایت کرد. خودش سر و دستانش شکست و پسرم هم پاهایش شکسته بود. بعد از شکایت همسرم بود که مرا دستگیر کردند.

وقتی قاضی عموزاد پرونده‌ام را بررسی کرد، درنهایت گفت که به ۵ ماه حبس محکوم می‌شوم. وقتی شنیدم، خیلی شوکه شدم. در این وضع زندان رفتن برایم غیرممکن بود. اصلاً دوست نداشتم زندگی‌ام با این ۵ ماه حبس نابود شود و کارم را از دست بدهم، اما قاضی به من کمک کرد و در اوج ناامیدی، باعث خوشحالی‌ام شد.

او پیشنهاد داد که به‌جای حبس از مجازات جایگزین استفاده کنم. بر اساس شغلم که نصب سایه‌بان و جوشکاری است، چند کار را پیشرویم گذاشت. یکی از گزینه‌ها بهسازی و تعمیرات یک مدرسه بود. من دلم می‌خواست خدمتی به آموزش‌وپرورش کرده باشم. برای همین این کار را انتخاب کردم.

به مدت ۵٠ساعت یک مدرسه فنی و حرفه‌ای در گالیکش را تعمیر کردم. برای پنجره‌هایش حفاظ گذاشتم، قسمت‌هایی که نیاز به تعمیر داشت، تعمیر و کلاس‌های درسی را هم بهسازی کردم.

از این کار خیلی راضی بودم. همه هزینه‌هایش پای خودم بود. در کل ۵٠٠‌ هزار تومان هزینه کردم، ولی ناراضی نبودم. توانستم خدمتی به جامعه و به‌خصوص دانش‌آموزان کنم. پسر خودم دانش‌آموز است و من از خدمت به مدارس لذت می‌برم. می‌دانم اگر جایی که فرزند آدم در آنجا درس می‌خواند، ایمن باشد و فضای تمیزی داشته باشد. چقدر می‌تواند برای خانواده‌های احساس امنیت ایجاد کند. برای همین باجان و دل این کار را انجام دادم و از قاضی که این راه را پیشرویم قرارداد، تشکر می‌کنم.

اگر به زندان می‌رفتم، معلوم نبود چه اتفاقی برای زندگی‌ام می‌افتاد. من درآمد زیادی ندارم. دو فرزند پسردارم که باید هزینه زندگی‌شان را تأمین کنم. با رفتنم به زندان ممکن بود همین کارم را هم از دست بدهم و زندگی خانواده‌ام به خطر می‌افتاد.»

قاضی پرونده: تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده‌ایم

محمدرضا عموزاد، قاضی این پرونده است. معمولاً افرادی که پرونده‌هایشان به شعبه این قاضی، در دادگستری گالیکش ارجاع می‌شود، اغلب به‌جای اینکه روانه زندان شوند، سر از گل‌فروشی و کتاب‌فروشی درآورده یا مشغول به درختکاری می‌شوند. قاضی که معتقد است وقتی شخصی که مرتکب بی‌احتیاطی در رانندگی شده و ازنظر مالی نیز مشکل دارد، چرا باید روانه زندان شود که این مسئله هزینه‌های مادی و معنوی ازلحاظ‌های مختلف داشته باشد.

او با ارائه توضیحاتی درباره این پرونده، گفت: «جرم این مرد، بی‌احتیاطی در امر رانندگی منجر به صدمه بدنی غیرعمدی بود. همسرش از او شکایت کرده بود. وقتی پرونده را بررسی کردم، ازلحاظ قانونی وی باید به ۵ماه حبس محکوم می‌شد، ولی وقتی پرونده را بررسی کردم و موقعیت متهم را سنجیدم، متوجه شدم که می‌شود او را شامل مجازات جایگزین کرد.

او سابقه‌ای نداشت و نمی‌توانست به زندان برود. رفتارش هم مناسب بود. برای همین چند گزینه را برای مجازات جایگزین پیشرویش قراردادم و او درنهایت فعالیت عمرانی و بهسازی کلاس‌های درسی دانش‌آموزان به مدت ۵٠ ساعت را انتخاب کرد.
تمام پیشنهادهایم هم بر اساس توانایی و شغلش بود؛ چراکه مثلاً اگر متهمی پزشک باشد، نمی‌توانیم او را به جمع‌آوری زباله محکوم کنیم یا اگر فردی مهندس باشد، نمی‌توانیم او را به ویزیت بیماران محکوم کنیم. این مجازات‌ها باید بر اساس توانایی و تخصص افراد باشد.

از آنجایی هم که این فرد جوشکار بود، او را به تعمیر کلاس‌های درسی زیر نظر دادسرای اجرای احکام و آموزش‌وپرورش محکوم کردیم. این حکم نیز اجرا شد و درنهایت آموزش‌وپرورش نیز از نتیجه کارش راضی بود.

معمولاً با اجرای این‌گونه احکام هم به متهم، ازلحاظ حفظ حیثیت فردی و اجتماعی کمک شده و هم سیستم قضائی با جمعیت کیفری کمتری مواجه می‌شود. همچنین استقبال از این احکام و میزان تأثیرگذاری آن‌ها از دیگر دلایل صدور مجازات جایگزین حبس است.

معمولاً هم متهمان از این مجازات‌ها استقبال می‌کنند و عموماً نیز بیشتر درس می‌گیرند و تأثیر مثبتی در آن‌ها می‌گذارد. ما تهدید‌ها را به فرصت تبدیل می‌کنیم و به‌جای اینکه با مجازات حبس، یک خانواده را بی‌سرپرست کنیم، برای جامعه خدمت عمومی انجام می‌دهیم.

مثلاً همین چند وقت پیش هم متهمی که تصادف منجر به فوت داشت و باید سه سال زندانی می‌شد، به خدمتگزاری به ‌هزار نمازگزار در مساجد و اماکن مذهبی محکوم شد. هنوز هم اجرانشده و فکر می‌کنم در ماه محرم به اجرا دربیاید. با این امر هم از نابودی زندگی یک فرد در زندان جلوگیری کردیم و هم به جامعه و اماکن مذهبی خدمتی ارائه‌شده است.»