مقاومت؛ راه نجات کشور‌های منطقه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما؛

مقاومت؛ راه نجات کشور‌های منطقه

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی: پیروزی‌های محور مقاومت نشان می‌دهد گفتمان مقاومت، راه نجات کشور‌های منطقه است.

به گزارش صحرانیوز ، سردار احمد وحیدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: لیست برنامه‌های نظام سلطه و متحدان او در منطقه برای ایجاد بحران، مفصل است از دخالت نظامی تا ایجاد جریان تروریستی بر بستر موضوعات تکفیری، تجزیه طلبی، تغییر نقاط موازنه منطقه‌ای و تغییر معادلات منطقه‌ای برای حفاظت منافع خود و به حاشیه راندن رژیم صهیونیستی از نقطه توجه و کانونی منطقه و موضوعات مانند آن.

وی گفت: معاهدات فراوان نظامی در منطقه بسته می‌شود و آن را به انبار مهمات جدید تبدیل کرده است. رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: حاکم کردن ادبیات تجاوز مآبانه و قلدور مآبانه و دخالت جو که بر زبان بازیگران داخل و خارج منطقه وجود دارد و طراحی کودتا از دیگر اقدامات نظام سلطه است. سردار وحیدی اضافه کرد: این اقدامات برای بی ثبات سازی منطقه توسط آمریکا و همدستان او در منطقه شکل گرفته است.

وی افزود: آن‌ها در پی این هستند که دولت‌های ضعیفی را در منطقه درست کنند که کاملا تابع تمایلات و خواسته‌های آن‌ها باشند. رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به شکل گیری داعش و اقدامات این گروه تروریستی گفت: کاملا مشخص است که آمریکایی‌ها مشوق و حامی داعش بوده اند. سردار وحیدی با اشاره به شکست اقدام و نقشه آمریکایی‌ها و حامیان تروریست‌ها در سوریه افزود: آمریکایی‌ها اکنون نیز با داعش در ارتباط هستند و مقر آن‌ها در نزدیکی مقر آمریکایی هاست.

وی درباره تصمیم آمریکایی‌ها برای خروج از سوریه گفت: وضعیت آمریکایی‌ها در سوریه بسیار بد است و آن‌ها در تله گیر کردند، آن‌ها با محاسبات غلط تصور می‌کردند با داشتن پایگاه‌هایی در سوریه می‌توانند در آن جا تاثیرگذار باشند در حالی که آن‌ها هیچ تاثیری ندارند. سردار وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود درباره یمن هم با اشاره به چگونگی و اهداف حمله سعودی‌ها به این کشور افزود: یمنی‌ها خواهان استقلال هستند و نمی‌خواهند وابسته باشند. سعودی‌ها پیاپی در یمن شکست خوردند بنابراین چاره‌ای جز مذاکرات صلح نداشتند و نتیجه این مذاکرات، سلسه پیروزی‌های محور مقاومت بوده است.

وزیر اسبق دفاع اضافه کرد: تلاش سعودی‌ها و همپیمانان آنها، پایان دادن به جنگ در یمن نیست بلکه در پی آن هستند از این فرصت استفاده و منافع بیشتری را برداشت کنند. وی با تاکید بر اینکه آن‌ها باید به مفاد توافقنامه صلح یمن عمل کنند، افزود:​ سازمان‌های بین المللی هم به راحتی بر جنایات کشور‌های دیکتاتور صفت مداخله جو سرپوش می‌گذارند. رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی درباره افغانستان هم گفت: ایران همواره به مسائل افغانستان اهتمام داشته است از این نظر که آن‌ها هم دین و هم مذهب و همزبان ما و در منطقه ما هستند بنابراین نسبت به سرنوشت آن‌ها حساس هستیم و همواره به آن‌ها کمک کردیم و مهاجران آن‌ها هم در کشورمان هستند.

سردار وحیدی با اشاره به اینکه کشور‌های مختلفی برای بر هم ریختن اوضاع افغانستان، کار کردند، افزود: طالبان دست ساخته برخی از کشور‌هایی مانند عربستان، امارات، آمریکا و پاکستان است و آن‌ها نخستین کشور‌هایی بودند که طالبان را به رسمیت شناختند.
وی اضافه کرد:​ نتیجه حضور ۱۷ ساله آمریکا در افغانستان، بدتر شدن اوضاع این کشور بوده است و ملت افغانستان اسیر بازی‌های آن‌ها شده است.

سردار وحیدی گفت: نشانه‌هایی از حل مشکلات افغانستان مشاهده می‌شود و ایران هم به عنوان همسایه این کشور تلاش می‌کند این مشکلات برطرف شود. وی با اشاره به اینکه رویکرد طالبان عوض شده است، افزود: گروه‌هایی از آن‌ها خواهان صلح هستند و کشور ما هم خواهان صلح در افغانستان است. رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: زمانی که طالبان درخواست کرد با ایران مذاکره کند، کشورمان از موضع دوستانه و همسایگی پذیرفت تا با جناح‌های مختلف صحبت کند و برای حل مشکلات افغانستان و امنیت آن راهی بیابد.

سردار وحیدی گفت: برخی با متهم کردن ایران، عملیات روانی ایجاد می‌کنند تا کشورمان را از نقش آفرینی در ایجاد صلح در افغانستان باز دارند. وی افزود: ایران هیچ چشمداشتی و نیازی به خاک دیگران و سلطه بر آن ندارد، اما پیام انقلاب اسلامی مبنی بر استقلال، صلح، دوستی و نبود دخالت، ​جاذبه دارد و جذابیت این پیام موجب می‌شود کشور‌های منطقه به مقاومت برگردند. سردار وحیدی درباره امنیت داخل کشورمان گفت: پس از اینکه دشمنان متوجه شدند از نظر نظامی نمی‌توانند با کشورمان مقابله کنند و شاهد نفوذ پیام‌های انقلاب اسلامی هستند بنابراین دور جدید از مسائل امنیتی را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: جریانات تروریستی که علیه کشورمان اقدام می‌کنند همواره به خارج از کشور وابسته بوده اند بنابراین تصور می‌کنند با ایجاد مشکلات امنیتی و حملات کور می‌توانند ناامنی‌ها را بر کشورمان تحمیل کنند، اما نیرو‌های امنیتی ما هوشیار هستند و از ورود بیش از هزار تن مواد منفجره به داخل کشور جلوگیری کردند. سردار وحیدی با اشاره به اینکه زمانی در تهران روزانه ۳۰۰ ترور انجام می‌شد، گفت: با وجود آن که در آن زمان تشکیلات امنیتی کاملی نداشتیم، اما بر آن‌ها غالب شدیم و اکنون که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما بسیار قوی هستند مقتدرانه توطئه‌ها را در نطفه خفه می‌کنند و اندکی شاید ظهور و بروز کند، اما هیچ جای امیدی برای تروریست‌ها باقی نمی‌گذارد.

عدنان قفله مسئول شورای بین الملل انصارالله یمن هم در ارتباط تصویری با این برنامه با بیان اینکه تلاش‌های گسترده‌ای از طرف فرستاده سازمان ملل در یمن انجام شده است، گفت: دیروز هم دیداری با عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله داشت و بر اساس نظر هیئت مذاکره کننده، این دیدار‌ها مثمر ثمر بود و درباره توافقنامه استکهلم بحث و بررسی شد. وی ابراز امیدواری کرد: بند‌های این توافق نامه به زودی اجرایی شود که آزادی و تبادل اسرا و همچنین توقف جنگ در “حدیده” و برخی اقدامات انسانی از محور‌های اصلی آن است.

عدنان قفله گفت: ائتلاف سعودی اقدامات زیادی را برای اجرایی نشدن این توافقنامه انجام داده است، اما امیدواریم سازمان ملل اقداماتی را در راستای حفظ این توافقنامه انجام دهد. وی افزود: نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی برای اجرایی شدن مفاد توافقنامه، بندر الحدیده را به مقامات و نیرو‌های محلی و گارد ساحلی تحویل دادند، اما طرف دیگر این توافقنامه که مزدوران و طرف‌های متخاصم هستند تعهدات خود را اجرایی نکردند و از بخش جنوبی و شرقی این بندر، عقب نشینی نکردند.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس قطعنامه شورای امنیت، این توافقنامه باید اجرایی شود، ادامه داد: هرگز تسلیم نمی‌شویم و عزم خود را برای ایجاد صلح و آزادی و کرامت یمنی‌ها جزم کردیم. عدنان قفله درباره ماجرای ورود مواد غذایی فاسد به یمن هم گفت: سازمان ملل متحد و برخی از کمیته‌های امداد رسان برای بدست آوردن پول بیشتر، مواد غذایی فاسد را به یمن وارد کردند در حالی که آن‌ها باید مواد غذایی و بهداشتی سالم را وارد کنند.