مسئولین با افرادی که باعث اخلال در جامعه می شوند برخورد قانونی کنند

مسئولین با افرادی که باعث اخلال در جامعه می شوند برخورد قانونی کنند

خطبه های نماز جمعه این هفته مورخ ۱۲ / ۵ / ۱۳۹۷  بخش وشمگیر و شهر انبارالوم ، توسط امام جمعهء موقت این بخش ، حجت الاسلام حسینعلی صفائی ایراد گردید.

به گزارش صحرانیوز ؛  امام جمعه موقت انبارالوم در ابتدای خطبه ها  ضمن دعوت خود و مؤمنین نمازگزار را برعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور , بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.

ایشان  با بیان اینکه تقوای الهی با معرفت به خداوند بدست می آید ,  افزودند:  کسی که دنبال تقوی است ، پرهیز می کند از گناهان. بنده ای که خداوند را نشناسد و معرفت به خداوند پیدا نکند ، نمی تواند تقوی پیدا کند. اولُ الدّین معرفهُ و کمالُ معرفه التصدیق … امیرالمؤمنین می فرماید آغاز دین با شناخت خداوند و کمال شناخت با تصدیق خداوند و این شناخت از طریق اهل بیت (ع) بدست می آید.

حجت الاسلام صفای با اشاره به داستان حضرت یوسف (ع) گفت : یوسف  پیامبر زیبایی را در خدا دید و دنبال گناه نرفت ، اما متاسفانه امروز بعضی از مردم دنبال هوی و هوس افتاده اند و دنبال شیطان راه افتاده اند. افرادی که آخرت را فراموش کردند ، باعث بحران اقتصادی در جامعه می شوند. یکی از عوامل اقتصادی و گرانی ها احتکار است. و اما در روایات نکوهش کردند کسانی را که احتکار می کنند ، محتکر ملعون و از نظر رحمت خدا بدور است. هر کسی خوراکی را بخرد و چهل روز انبار کند و بعد از چهل روز نفروشد و احتکار کند ، اگر کل بارش را صدقه دهد ؛ پاک نمی شود. در فرمانی که امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر دادند ، زمانی که برای استانداری مصر رفتند ، اینگونه آمده: ای مالک بدانکه بسیاری از تاجران در داد و ستد بخل ورزی ناپسندی دارند و کالا را احتکار می کنند و این کار برای تو و مردم زیانبار است. رسول خدا (ص) این کار را منع می کردند. اما در کشور ما خیلی از تاجران احتکار می کنند و اما این وظیفهء مسولین است که با افرادی که باعث اخلال در جامعه می شوند برخورد قانونی کنند ؛ لذا اگر می خواهید که مال ما سالم باشد ، حلال باشد و معرفت به خداوند پیدا کنیم باید از خودمان شروع کنیم. ان شاء الله که خداوند برکاتش را بر ما نازل کند.

امام جمعهء موقت انبارالوم با اشاره به روایتی  از آقا علی ابن موسی الرضا (ع)  که فرمودند: ای فرزند آدم با خواست من است که تو می خواهی و با خواست من است که واجبات را انجام می دهی. من تو را شنوا و بینا گرداندم ، من از نیکی ها از تو سزاوارترم و تو با بدیهایت سزاوارتری از من , خاطرنشان کرد:  ما هر چه انجام می دهیم از طرف خداوند است. این خداوند است که به ما گوش و چشم و توفیق داده است باید یقین داشته باشیم که همهء کارها دست خداوند است، خداوند انسانها را آفریده و آنها را آزمایش می کند و اما آزمایش بیشتر ، برای جانب مؤمنین است و خداوند مؤمنین را با آزمایش کردن می شناسد. اگر کسی زندگی اش به وفق مراد باشد و مشکلی نداشته باشد ، برود در زندگی خود تفکر کند. مؤمن همواره در مشقت و زیان است خداوند می فرماید. آیا پنداشته اید که بهشت خواهید رفت ، در حالیکه هنوز شما را آزمایش نکردیم ، ای پیامبر (ص) کجاست یاری خداوند ، این وعده ایست که خدا به مؤمن می دهد ، هشیار و آگاه باشید که یاری خداوند نزدیک است ، سختی ها می گذرد و بعد از آن آسانی می آید.

 شخص مؤمن با پنج سختی گرفتار است.

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) انبارالوم به بیان پنج سختی که شخص مؤمن با آنها گرفتار است  پرداخت و گفت این سختی ها عبارتند از : ۱٫ مؤمنی که به او حسادت می کند. ۲٫ منافقی که مؤمن را دشمن می دارد و هیچگاه راضی نیست مؤمن در آسایش باشد. ۳٫ کافری که با مؤمن می جنگد ، جنگی بعد از جنگ قبلی، زمانی پیدا نمی شود که جنگ نباشد. ۴٫ نفس انسان است که با ما کشمکش دارد. ۵٫ شیطانی که در صدد گمراهی انسان است. چهار سختی قبل را در مؤمن سخت می پندارد و مؤمن را از این راهها بگمراهی می کشاند.

ایشان افزود : اگر ما نتوانیم در مقابل این سختی ها مقابله کنیم ، در صف گمراهان قرار می گیریم. مبادا کاری را انجام دهیم – چه آگاهانه و چه غیر آگاهانه – که دشمن بر ما مسلط شود. لذا هر سختی که بما می رسد ، از خود ماست. در روایت دیگری از رسول اکرم (ص) می فرمایند: خداوند متعال به حضرت ایوب وحی کرد: ای ایوب ، می دانی که چه گناهی انجام دادی که ما تو را به بلا انداختیم و مریضت کردیم ، نداء آمد ای ایوب تو روزی با فرعون داخل شدی ۲ کلمه با او با سازش صحبت کردی ، طوریکه با او تعامل کردی این سختی تاثیر آن سازش است ؛ لذا نرمش با دشمن باعث گرفتاری می شود. هر چه ما با دشمن سازش کنیم ، دشمن قوی تر می شود. مردم باید حمایت کنند ، هر چند که همیشه حمایت می کنند ؛ مسولین باید این مردم را که همیشه در صحنه هستند ، حمایت کنند. بعضی از روستاها آب ندارند. بارها اعلام کردیم مسئولین توجه نکردند.