مردم باید مدیران را امر به معروف کنند/ ما متولی کم‌کردن آسیب‌ها در جامعه نیستیم جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان:

مردم باید مدیران را امر به معروف کنند/ ما متولی کم‌کردن آسیب‌ها در جامعه نیستیم

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان گفت: باید مردم را در امر به معروف و نهی از منکر مشارکت داد و به آنها اجازه داده شود که حتی مدیران را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

به گزارش صحرانیوز ، یاسر قزوهی در دفتر خبرگزاری فارس استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگاران این رسانه، اظهار کرد: از سال ۱۳۷۲ ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در کشور و در سال ۱۳۷۸ در استان تشکیل شد.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر به جناح‌های سیاسی کاری ندارد و یک موضوع دینی است، تصریح کرد: بنده به امر به معروف و نهی از منکر از موضع انسانی نگاه می‌کنم چراکه کسی که مسلمان هم نباشد موظف است مصداق‌های امر به معروف و نهی از منکر را رعایت کند.

* ستاد امر به معروف و نهی از منکر فراسیاسی و فراجناحی است

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان با بیان اینکه این ستاد مطلقاً سیاسی نبوده و فراقوه‌ای و فراجناحی است، بیان کرد: ابتدا که کار را شروع کردم ترجیح می‌دادم اقدامات انجام‌شده به‌نام ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر نباشد

قزوهی تأکید کرد: باید مردم را در امر به معروف و نهی از منکر مشارکت داد و به آنها اجازه داده شود که حتی مدیران را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی با بیان اینکه ما قرار بود کار ستادی انجام دهیم اما در حال حاضر یک خلأ قانونی وجود دارد، اذعان کرد: در اواخر سال ۱۳۹۳ قانون حمایت از امرین به معروف و ناهی از منکر به تصویب رسید و در دوم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ به تصویب شورای نگهبان رسید که متأسفانه هنوز از سوی دولت ابلاغ نشده است.

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان اضافه کرد: این قانون بسیار کامل است اما شاید دولت تصور می‌کند با مردمی شدن امر به معروف و نهی از منکر جامعه دچار هرج‌ومرج  می‌شود این در حالی است که در یکی از بندهای این قانون ذکر شده که قرار نیست امر به معروف و نهی از منکر واسطه‌ای برای بی‌حرمتی به افراد باشد.

* مشکل اساسی ستاد امر به معروف و نهی از منکر قانونمند نبودن آن است

قزوهی با بیان اینکه مشکل اساسی ما در ستاد امر به معروف و نهی از منکر قانونمند نبودن آن است، یادآور شد: متأسفانه ابزار تنبیه و تشویق در ستاد وجود ندارد که همین عامل موجب شده آنطور که باید موفق نباشیم در عین حال شوراهای امر به معروف را در همه شهرستان‌ها و در بخش‌های مختلف اعم از هئیت‌های مذهبی، ادارات، شورای اصناف و … تشکیل شده است.

جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گلستان با اشاره به تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات، خاطرنشان کرد: در صورتی که مجموعه اداری درست شود مجموعه مردم درست می‌شود البته امر به معروف و نهی از منکر در ادارات تنها در بدحجابی خلاصه نمی‌شود و موارد دیگر مانند رشوه، پارتی‌بازی، کم‌کاری و … را شامل می‌شود.

قزوهی افزود: با توجه به اینکه برخی افراد خواستار اجرای امر به معروف و نهی از منکر به‌عنوان تکلیف شرعی هستند اما کاملاً به این کار آگاه نیستند از این رو در راستای آموزش افراد اقدام کردیم.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر محبت و دوست داشتن است و این مهم به جز فضای دوستی معنا و مفهوم ندارد، اظهار داشت: ما متولی کم‌کردن آسیب‌ها در جامعه نیستیم.