سدهایی که جلوی سدوشمگیر درست کردند باعث خشک شدن سد وشمگیر شد پنبه کاران بخش وشمگیر

سدهایی که جلوی سدوشمگیر درست کردند باعث خشک شدن سد وشمگیر شد

گلایه یک کشاورز در انبارالوم : من سال‌های گذشته پنبه کشت می‌کردم ولی امسال این محصول زراعی را در اراضی‌ام کشت نکردم چون آبی وجود ندارد و سد وشمگیر هم که خشک شده است دیگر سراغ کشت پنبه نرفتم سدهایی که جلوی سدوشمگیر درست کردند باعث خشک شدن سد وشمگیر شد.

ببه گزارش صحرانیوز ؛  بحران کم‌آبی به عنوان یکی از دغدغه‌های بسیار مهم در تمام بخش‌ها از جمله کشاورزی است.

با توجه به اینکه استان گلستان بر پایه کشاورزی بنا نهاده شده است ولی متاسفانه در طول سال‌های گذشته شاهد کاهش نزولات جوی، بحران کم آبی و خشکسالی بودیم که مشکلاتی را برای بهره‌برداران بخش کشاورزی به ویژه پنبه‌کاران ایجاد کرده است.

در استان گلستان ۸۵۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت وجود دارد که تنها ۶۰۰ هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این مقدار قریب به ۴۰۰ هزار هکتار اراضی دیم هستند.

کشت پنبه در حوزه سد وشمگیر بستگی با سال‌های کم‌باران و پرباران و همچنین شرایط منابع آب ذخیره شده دارد و حجم آبی که امروز در سد وشمگیر وجود دارد کمتر از ۲٫۵ میلیون متر مکعب است که این مقدار منابع آبی را برای مرحله دوم آبیاری کشت پنبه در اراضی بخش وشمگیر در نظر گرفته شده است.

یکی از کشاورزان در «انبارالوم» از کمبود منابع آبی برای کشت پنبه گلایه کرد و گفت: من سال‌های گذشته پنبه کشت می‌کردم ولی امسال این محصول زراعی را در اراضی‌ام کشت نکردم چون آبی وجود ندارد و سد وشمگیر هم که خشک شده است دیگر سراغ کشت پنبه نرفتم سدهایی که جلوی سدوشمگیر درست کردند باعث خشک شدن سد وشمگیر شد.

توماج یکی دیگر از کشاورزانی است که در بخش سد وشمگیر مشغول به پنبه‌کاری است و از وضعیت کم‌آبی در اراضی پنبه خود گلایه می‌کند و می‌گوید: ۲ هزار هکتار اراضی داریم و آن را برای کشت بهاره پنبه آماده کرده بودیم که از این اراضی توانستیم ۱۳۵۰ هکتار آن را آبیاری کنیم و در حال حاضر برای ۱۰ روز الی دو هفته دیگر اراضی پنیه ما نیاز به آبیاری دارند این در حالی است که سد وشمگیر دچار خشکی شده است و آبی ندارد.

این پنبه‌کار گلستانی ادامه داد: آب در سدهای بالادست نظیر سد گلستان و سد بوستان وجود دارد نیاز داریم که برای آبیاری مزارع پنبه مقداری آب از این سدها به سد وشمگیر رهاسازی شود مسوولان در این راستا قدمی بردارند و همچنین جلوی آب‌بندان‌های غیرمجازی که در مسیر سد وشمگیر تا سد گلستان قرار دارند را بگیرند.

۱۷۰۰ عدد آب‌بندان در مسیر سد وشمگیر وجود دارد که مجموعه ۶۲ میلیون متر مکعب آبگیری کردند در صورتی که آب سد وشمگیر اکنون باید لبریز از آب باشد ولی متاسفانه شاهد هستیم که در آن مکان کشت جالیز و پنبه صورت می‌گیرد مسوولان آب‌بندان‌های غیرمجاز را از مسیر سد وشمگیر خارج کنند تا مشکل کم‌آبی حل شود.

* در گلستان ۸۵۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت وجود دارد که تنها ۶۰۰ هزار هکتار آن کشت می‌شود/ کمتر از ۲٫۵ میلیون متر مکعب برای مرحله دوم آبیاری کشت پنبه در اراضی بخش وشمگیر در نظر گرفته شد

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: در استان گلستان ۸۵۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت وجود دارد که تنها ۶۰۰ هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این مقدار قریب به ۴۰۰ هزار هکتار اراضی دیم هستند.

تاکنون ۱۱ هزار هکتار از اراضی استان گلستان پنبه کشت شده است که در سد وشمگیر قریب به ۹ هزار و ۵۷۳ هکتار کشت پنبه انجام شده است و ۳ هزار و ۳۸۰ نفر بهره‌بردار که طرف قرارداد ما هستند.

عباسی اظهار کرد: کشت پنبه در حوزه سد وشمگیر بستگی با سال‌های کم‌باران و پرباران و همچنین شرایط منابع آب ذخیره شده دارد در سال جاری برنامه یک هزار و ۵۰۰ هکتار کشت پنبه را در بخش وشمگیر داشتیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای استان گلستان گفت: حجم آبی که امروز در سد وشمگیر وجود دارد کمتر از ۲٫۵ میلیون مترمکعب است که این مقدار منابع آبی را برای مرحله دوم آبیاری کشت پنبه در اراضی بخش وشمگیر در نظر گرفتیم.

سید محمد حسینی ابراز کرد: کمیته هماهنگی توزیع آب سدهای استان گلستان وجود دارد که عمدتا در سدهای وشمگیر، بوستان و گلستان و سایر سدها را به نوعی دیسپاچینگ می‌کنند.

در آخرین جلسه‌ای که در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ و چهارم تیرماه ۱۳۹۷ در راستای منابع آبی برگزار شد قرار شد مقداری آب از سد گلستان رها شود تا به سد وشمگیر کمک‌رسانی شود و منبع آبی این سد تامین شود که این اتفاق افتاد و بخش عمده آب به سد وشمگیر رسید.

سید محمد حسینی تصریح کرد: قرار شد یک‌هزار الی یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار در سد وشمگیر پنبه‌کاری صورت گیرد با توجه به وضعت سد وشمگیر، وضعیت آب و هوایی و وضعیت سدهای بالادست انتظار بیش از این برای آبیاری این منطقه را نداشتیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب‌منطقه‌ای استان گلستان ابراز کرد: یک‌هزار و ۳۸۵ هکتار از اراضی پنبه‌کاری سد وشمگیر یک نوبت آبیاری شدند و حدود ۳۷۰ هکتار آن مربوط به مزرعه نمونه است و یک هزار و ۱۵ هکتار دیگر مربوط به سایر بخش شبکه سد وشمگیر است و در حال حاضر برای آبیاری مرحله دوم در بخش سد وشمگیر برای اراضی پنبه آب مورد نیاز وجود دارد.

* مسوولان قبل از اینکه به مشکلات کم‌آبی برخورد کنیم باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند

رئیس خانه کشاورز استان گلستان درخصوص کم‌آبی در مزارع پنبه در سد وشمگیر ابراز کرد: در سطح وشمگیر موجودی آب ما کاملا مشخص است و با توجه به جلسات متعددی که در سال جاری صورت گرفت شاهد کشت پنبه با یک ماه تاخیر در اراضی بخش سد وشمگیر بودیم.

ایمانی تصریح کرد: هر روز تاخیر در کشت پنبه به منظور این است که کاهش عملکرد خواهیم داشت و تاخیر در کشت باعث هدر دادن منابع است.

در بخش بالادست سد وشمگیر شاهد کشت هندوانه، خربزه و غیره هستیم که با آب این سد آبیاری می‌شوند طبیعی است که این آب کفاف مابقی محصولات زراعی را که در پایین‌دست سد وشمگیر قرار دارند را نمی‌کند.

مسوولان قبل از اینکه به چنین مشکلاتی برخورد کنیم باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند پنبه جزو الگوی کشت استان گلستان است و تلاش بر این است که پنبه جایگزین محصولات آب‌بر کنند.

رئیس خانه کشاورز تصریح کرد: با توجه به اینکه پنبه از شرایط کم‌آب تری نسبت به سایر محصولات کشاورزی برخوردار است در صورتی که مشکلات کم‌آبی برای کشت پنبه صورت گیرد کشاورزان ترغیب برای کشت پنبه نخواهند داشت.

مسوولان با یک برنامه مدون و کارآمد و با یک برنامه عملیاتی در این زمینه ورود پیدا کنند سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و کشاورزان با هم تعامل داشته باشند.

* مدیریت مشارکتی یکی از بهترین راهکارها برای کم‌آبی است

یکی از اساتید دانشگاه در گلستان گفت: مشکل کم‌آبی در سراسر کشور وجود دارد و این مشکل تنها مخصوص این منطقه نیست ولی مدیریت منابع آب در حوزه آبریز باید صورت گیرد و با در نظر گرفتن تهدید به تمامی بخش‌ها است.

عبدالحسینی اظهار کرد: سال‌های سال است که پنبه در این منطقه کشت می‌شود و اشتغالزایی فراوانی دارد و از طرفی حساسیت گیاه پنبه در مراحل آبیاری بسیار زیاد است در وهله نخست اگر آبیاری پنبه به درستی صورت نگیرد باعث کاهش عملکرد محصول خواهد شد ولی اگر آبیاری در مرحله نخست صورت گیرد باعث مقاوم شدن گیاه نسبت به شوری خواهد شد.

در منطقه سد وشمگیر یکی از استعدادهای بسیار بالقوه‌ای که وجود دارد کشت پنبه است اگر در این زمینه توجهی صورت نگیرد شاهد آن خواهیم بود که کشاورزان به طور طبیعی از کشت پنبه انصراف دهند و به سمت کشت‌هایی که درآمدزایی بیشتری دارد، خواهند رفت.

با توجه به مدیریت نادرستی که در زمینه آب صورت گرفت و تقریبا نگاه سازه‌ای به مدیریت آب داشتیم نتیجه آن این است که در وضعیت فعلی قرار گرفتیم در حقیقت مدیریت مشارکتی یکی از بهترین راهکارهایی است که فعلا وجود دارد.