حمایت بی‌سابقه نمایندگان مجلس از طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

حمایت بی‌سابقه نمایندگان مجلس از طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

چندی پیش «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پارلمان مطرح شد؛ به‌طوری که حمایت بی‌سابقه نمایندگان مجلس و چهره‌های شاخص احزاب و گروه‌های سیاسی با رویکردهای مختلف را نیز در پی داشته است.

به گزارش صحرانیوز ؛ همان‌طور که محمد دهقان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و طراح طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» در تشریح جزئیات این طرح گفته است، این طرح شامل همه مدیران کشور از ابتدای انقلاب تاکنون می‌شود، اما به‌دلیل ملاحظه‌ای که وجود دارد، مدیران کشور دو لایه شده‌اند؛ یکی مدیران ارشد، رؤسای قوا و معاونین آنها، وزرا و معاونین وزرا، استانداران و معاونین استانداران و شهرداران مراکز استان‌ها و معاونین آنها، اگر ۳۰ مرکز استان را هم فرض کنیم، البته تعداد استان‌ها در گذشته کمتر هم بوده است، تعدادشان زیاد نمی‌شود.

براساس این گزارش، طبق بررسی‌هایی که در جزئیات طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» صورت گرفته، این طرح شامل بررسی اموال و دارایی‌های ۱۵ هزار مسئول اجرایی کشور می‌شود.

طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» از حیث اهمیت موضوع، با امضای ۱۶۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقدیم هیئت‌رئیسه پارلمان شده، اما در این بین بودند نمایندگانی که از قافله امضاها جا مانده باشند، بنابراین، طبق آخرین اخباری که منتشر شده ، ۱۴ امضای دیگر به این طرح اضافه شده و تعداد امضاها به عدد ۱۸۰ رسیده است.

لازم به ذکر است؛ از بین ۷ نماینده استان گلستان تاکنون تنها قرجه طیار، شهرام غراوی و علیرضا ابراهیمی این طرح را امضا کرده اند و خبری از امضای نمایندگان گرگان و آق قلا،علی آباد کتول و غرب استان نیست که انتظار می رود با پیوستن به جمع حامیان مبارزه با فساد اقتصادی مسئولین، گامی در جهت تحقق این مسئله بردارند.

مطالبه جدی حامیان طرح «اعاده اموال نامشروع  مسئولان کشور» چیست؟

یکی از مطالبات جدی طراحان و حامیان طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» این است که هیئت‌رئیس مجلس به تمامی اصول آیین‌نامه پایبند بوده و بخشی از ماده ۱۲۲ آیین‌نامه را که به‌گفته محمد دهقان، طراح این طرح، مغفول مانده است، اجرایی کند.

ماده ۱۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس چه می‌گوید؟

ماده ۱۲۲  آئین نامه داخلی مجلس مربوط به نحوه رأی‌گیری نمایندگان مجلس است. در این ماده آمده است که رأى‏‌گیرى در مجلس به یکى از روش‌هاى ذیل انجام مى‌‌گیرد:

۱ ــ با دستگاه الکترونیکى

۲ ــ علنى با ورقه

۳ ــ مخفى با ورقه

۴ ــ قیام و قعود.

سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس و یکی از نمایندگان امضاکننده طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» معتقد است که رأی‌گیری برای کلیات این طرح، می‌بایست به‌صورت علنی باشد، تا معلوم شود که کدام نمایندگان با شفاف شدن اموال و دارایی‌هایشان مخالف‌اند.

همچنین محمد دهقان طراح طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» و حسینعلی حاجی‌دلیگانی، یکی دیگر از ۱۸۰ نماینده‌ای که آن را امضا کرده‌اند، در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با خبرنگار تسنیم، ضمن اینکه بر علنی شدن آرای موافقان و مخالفان طرح اصرار دارند، از هیئت‌رئیسه مجلس نیز می‌خواهند که به بخش‌هایی از ماده ۱۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس که مغفول مانده عمل کرده تا معلوم شود که کدام نمایندگان با چه طیف و نگرش سیاسی با شفاف‌سازی دارایی‌‌هایشان موافق و یا اینکه کدام‌یک از آنها با تصویب این طرح که در راستای شفاف‌سازی است مخالف هستند.

در نهایت، محمد دهقان طراح طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان کشور» گفته که امیدوار است این طرح در جلسه روز یکشنبه (۲۰ اسفند) مجلس، اعلام وصول شود؛ باید منتظر ماند و دید که هیئت‌رئیسه مجلس چگونه در رأی‌گیری برای این طرح اقدام می‌کند