حضور مبهم طب سنتی در نظام سلامت کشور/ عدم برنامه‎ریزی مناسب برای آموزش و ساماندهی عطاری‎های گلستان

حضور مبهم طب سنتی در نظام سلامت کشور/ عدم برنامه‎ریزی مناسب برای آموزش و ساماندهی عطاری‎های گلستان

در حالیکه طب سنتی و طب مدرن در کنار هم می‎توانند به درمان بسیاری از بیماری‎های سخت با بروز کمترین عوارض کمک کنند هنوز این دو نوع طب در جبهه مقابل هم قرار گرفته‎اند و بدون اطلاعات کامل از طب مقابل خود تنها یکدیگر را نفی می‎کنند.

به گزارش صحرانیوز ، قدمت طب سنتی به دوران بسیار کهن در گذشته باز می‎گردد و اکثر دانشمندان ایرانی هم چون بوعلی سینا نقش مهمی در تحول طب سنتی داشتند، با این وجود سال‎هاست که طب سنتی برگرفته از مفاهیم دانشمندان بزرگ ایران زمین هم‎چون بوعلی سینا از عرصه درمان دور افتاده و طب مدرن و اروپایی جای طب ایرانی را گرفته است. به گفته کارشناسان، در سال‎های اخیر طب سنتی و مدرن نه در کنار هم، بلکه در تقابل هم قرار گرفتند و این یکی از عوامل مهم در فراموشی جایگاه طب سنتی در میان مردم محسوب می‎شود.

*نگاه خصمانه طب مدرن به طب سنتی

در همین رابطه پزشک عمومی و کارشناس طب سنتی در گلستان با ابراز تأسف از اینکه سال‎ها طب سنتی و مدرن بدون اطلاع از طب مقابل خود تنها به جبهه گیری اکتفا کردند در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی خیلی به ندرت از ساماندهی طب سنتی حمایت می‎کند در این میان اگر شاهد اتفاقی در رابطه با معالجه بیماران با طب سنتی باشیم ناشی از عدم نظارت بر طب سنتی بوده است.

خلیل ناصری تصریح کرد: اشتباهات در طب مدرن بیش از طب سنتی است اگر داروهای طب سنتی به طور اشتباه تجویز شود به مراتب عوارض کمتری دارد حال آنکه در طب مدرن اگر داروهای مناسب تجویز شود عوارض شیمیایی نیز بر جای خواهند گذاشت.

وی افزود: اگر عوارض داروهای شیمیایی به طور شفاف برای مرم اطلاع‌رسانی شود موجب قطع تولید دارو ضرر کارخانه‎های تولید دارو در کشور خواهد شد بنابراین مردم را عادت داده‎ایم و مردم نیز عادت کرده‎اند تا برای معالجه بیماری خود یک پاکت پر از دارو نیاز است و اگر پزشکی تنها به چند قلم دارو اکتفا کند گویی رسالت پزشکی خود را در مقابل بیمار انجام نداده است این در حالی است که متوسط اقلام دارو در هر نسخه در کشورهای اروپایی یک و نیم تا دو قلم دارو است و در کشور ما به طور متوسط بالای پنج رقم دارو است.

پزشک عمومی در استان بیان کرد: بسیاری از اساتید در طب جدید به دلیل ناآگاهی از طب سنتی نگاه با زاویه و خصمانه‎ای به این نوع طب دارند و گمان می‎کنند طب سنتی، علمی مربوط به قدیم است و در حال حاضر جایگاهی ندارد.

ناصری خاطرنشان کرد: متأسفانه جامعه ما به استفاده از گیاهان دارویی عادت ندارد در حالیکه بسیاری از گیاهان دارویی و عرقیجات در گذشته به عنوان نوشیدنی‎های روزانه استفاده می‎شد البته در چند سال اخیر شاهد استقبال مردم از طب سنتی هستیم بنابراین از دانشگاه علوم پزشکی درخواست می‎کنم تا دلیل مورد اقبال قرار گرفتن طب سنتی در میان مردم را بررسی کند.

*برخورد سرکوب‎گرایانه دانشگاه علوم پزشکی با عطاری‎ها

یکی از نیازهای اساسی جامعه پرداختن به طب سنتی و اسلامی است در حالیکه در سال‎های اخیر مردم تمایل بیشتری به طب سنتی از خود نشان می‎دهند اما عدم تجربه کافی و ساماندهی عطاری‎ها موجب شده تا هنوز طب سنتی این طب اصیل ایرانی از عرصه درمان محجور بماند.

یک کارشناس طب سنتی در استان معتقد است نوع برخورد سرکوب‌گرایانه دانشگاه علوم پزشکی با عطاری‌ها موجب سردرگمی و افسارگسیختگی در طب سنتی و عطاری‎ها شده است.

محمد موسوی با بیان اینکه چند سال پیش قرار بود عطاری‎ها ساماندهی و آموزش‎های لازم برای آنها ارائه شود در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: رویکرد مسوولان این بود که عطاری‎ها حق ورود به طب سنتی را ندارند و باید آکادمیک شوند.

وی افزود: طب سنتی قادر است اغلب بیماری‎ها را درمان کند و راهکارهای درمانی برای اغلب بیماری‎ها دیده شده است اما اینکه با خوردن یک دمنوش و عرقیجات بیماری به طور کامل درمان شود نمایی اشتباه از طب سنتی است چرا که طب سنتی طب پایه محسوب می‎شود و به زمان بیشتری برای معالجه کامل بیماری نیاز است از طرفی باید نظارت ویژه بر عملکرد عطاری‎ها نیز صورت گیرد.

کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: رویکرد مسوولان عدم فعالیت عطاری‎هاست نه آموزش و ساماندهی. نپذیرفتن سیستم بهداشتی و رد کردن اصل عطاری‎ها موجب افزایش و فعالیت عطاری‎ها شده است در واقع عدم اعتماد بین همکاران طب سنتی و علوم پزشکی موجب ایجاد نگاه خصمانه‎ای به طب سنتی شده است از این رو محدود و ممنوع کردن یکی از نقاط ضعف مسوولان بود که امروز موجب شده عطاری‎ها بدون آموزش اقدام به تجویز نسخه کنند.

موسوی بیان کرد: در طب سنتی، پزشک کار تشخیص و درمان و عطاری بررسی نسخه و تهیه دارو را به عهده دارد همانطور که خیلی از داروخانه‎ها مجاز هستند برخی اقلام را بدون نسخه به مردم تحویل دهند عطاری‎ها نیز برای این کار مجاز هستند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا طب مدرن جایگزین طب سنتی شد گفت:به دلیل مسائل حاکمیتی و سیاسی در زمان قاجار و پهلوی شاهد جایگزین شدن طب مدرن به جای طب سنتی در کشور بودیم البته ما هیچ گاه طب مدرن را نفی نمی‎کنیم این نوع طب در کنار مفید بودن ممکن است مضراتی نیز داشته باشد، اعتقاد داریم همان‌طور که طب مدرن کاربرد زیادی در معالجه بیماری‎های مختلف دارد طب سنتی نیز دارای فواید بیشماری برای درمان بیماری‎هاست.

موسوی با بیان اینکه طب مدرن و سنتی به صورت موازی می‎توانند برای سلامت مردم مفید باشند افزود:متخصصان طب سنتی از مسوولان وزارتخانه متبوع گلایه دارند علمی که متعلق به کشور ماست را مسوولان قبول ندارند اما امروزه خارجی‎ها حجامت و زالو درمانی را به عنوان دستاوردهای علمی خود به دنیا معرفی می‎کنند در حالیکه از نظر دانشگاه علوم پزشکی حجامت وجهه علمی ندارد و به اجبار پذیرفته شده است.

بر اساس این گزارش، سازمان جهانی بهداشت طی ۳۰ سال گذشته استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده است بنابراین نگاه زاویه‌دار به طب سنتی و نفی کامل این نوع طب شاید دور از منطق به نظر برسد چرا که قدمت استفاده از گیاهان و داروهای طبیعی به خلقت بشر باز می‎گردد.

در سال‎های اخیر به دلیل بروز عوارض جانبی داروهای شیمیایی بار دیگر مردم به طب سنتی روی آوردند اما با این وجود طب سنتی در نظام سلامت کشور ما هنوز حضوری مبهم دارد در حالی‌که طب سنتی و طب مدرن در کنار هم می‎توانند به درمان بسیاری از بیماری‎های سخت با بروز کمترین عوارض کمک کنند هنوز این دو نوع طب در جبهه مقابل هم قرار گرفته‎اند و بدون اطلاعات کامل از طب مقابل خود تنها یکدیگر را نفی می‎کنند.