جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر

جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر

استان سمنان دارای موقعیت های تفریحی زیادی است یکی از این ویژگی ها که باعث منحصر به فرد شدن آن شده است جنگل اولنگ شاهرود است.

به گزارش صحرانیوز ، جنگل‌ها در آیین‌ها و رسوم سنتی، تکریم و تقدیس می‌شدند و در ادیان باستانی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، یکی از این جنگل ها جنگل ها جنگل اولنگ است  که در شهرستان شاهرود قرار دارد.

اولنگ به معنای سبزه زار و مرغزار است و به علت سرسبزی و زیبایی این جنگل است که این جنگل را،جنگل اولنگ می نامند.

حمیدرضا حسنی رئیس میراث فرهنگی شهرستان  شاهرود، گفت: منطقه‌ی اولنگ در حقیقت منطقه‌ای است که بین دو فرهنگ متفاوت واقع‌شده است و در آبریز جنوبی روستاهای شاهرود و در آبریز شمالی روستاهای رامیان قرارگرفته‌اند که شکل فرهنگی اهالی معدود باقی‌مانده در منطقه‌ی اولنگ با سادگی بیشتری همراه است و هنوز تکلفات شهری را در خود جا نداده است.

جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر

وی افزود : آنچه به اهمیت منطقه اولنگ افزوده است تعداد روزهای یخبندان است که به استناد گزارش‌های هواشناسی، تعداد روزهای یخبندان در این منطقه ۹۸ روز بوده و اغلب بارش منطقه در فصل زمستان به‌صورت برف و در فصل بهار به‌صورت باران است.

مهدی قاسمی کارشناس میراث فرهنگی شهرستان شاهرود نیز در این مورد ، تصریح کرد: جنگل اولنگ در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری شمال شاهرود در امتداد جنگل‌های ابر و قطری قرار دارد . این جنگل از شمال به جنگل‌های استان گلستان، از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه‌ی آبریز شهرستان شاهرود محدود می‌شود.

جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر

وی گفت : ارتفاع این اراضی حدود ۳ هزارو ۱۰۰ تا ۳ هزارو ۲۰۰ متر از سطح دریاست و در واقع بر روی یال‌های جداکننده‌ی دو حوضه‌ی آبریز شمالی و جنوبی رشته‌کوه البرز شرقی، در منطقه‌ی خیج شاهرود قرار دارد.

در این جنگل، گونه‌های جانوری بسیاری شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان هستند. شرایط جنگلی و امکان پناه گرفتن حیوانات شانس مشاهده بسیاری از حیوانات را برای گردشگران از میان برده است. افراد علاقه‌مند باید بکارگیری تمهیدات خاص، گونه‌های جانوری را مشاهده کنند و گروه های فسیل شناس و جانورشناس برای مطالعات خود به این منطقه سر می زنند.

جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر

از جانوران این منطقه می توان خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

جنگل اولنگ را بهتر بشناسیم + تصاویر