تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام تا تعیین ‌تکلیف ۱۰۰ هزار سهام‌دار پتروشیمی

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام تا تعیین ‌تکلیف ۱۰۰ هزار سهام‌دار پتروشیمی

کارهای برزمین مانده زیادی در استان گلستان وجود دارد که برخی از آنها باید به‌صورت ویژه و اولویت‌دار پیگیری شوند.

به گزارش صحرانیوز ، سال ۹۶ با همه فراز و فرودها به اتمام رسید و در برخی از حوزه‌ها شاهد اتفاقات خوب و گره‌گشایی از مسائلی بودیم که سال‌ها بلاتکلیف مانده بود. در عین حال کارهای بر زمین مانده زیادی هم وجود داشته و دارد که مدیران استانی باید در سال ۹۷ آستین‌ها را برای اجرایی شدن آنها بالا بزنند.

در استان گلستان با وجود بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت که حدود ۴۶ درصد آن ساکن مناطق روستایی هستند، اولویت نخست مانند همه جای کشور حل ابرچالش بیکاری، رفع گرانی و بهبود وضعیت معیشتی است. رونق تولید و رشد اقتصادی، موضوعی است که در سال‌های اخیر با تأکیدات مقام معظم رهبری در اولویت کاری دولت‌ها قرار گرفت اما برنامه‌های اجرایی مناسبی برای رسیدن به این هدف مهم که استقلال، امنیت و عزت کشور در گرو آن است، تدوین نشد و یا زمینه اجرایی شدن پیدا نکرد.

به هر روی وضعیت استان گلستان در موضوعات و مسائل اقتصادی تابعی از شرایط کلان کشور است اما ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود در این استان می‌تواند در صورت بهره‌برداری درست، گره‌گشای این مشکلات باشد.

اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در استان

در شرایطی که حدود یک‌هزار پروژه عمرانی نیمه‌کاره در این استان وجود دارد، شروع پروژه‌های جدید بدون در نظر گرفتن منابع تأمین مالی آن، منطقی به نظر نمی‌رسد. مسئولان استان بارها اعلام کرده‌اند برای اتمام این پروژه‌ها به بیش از ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تأمین آن برای دولت مقدور نخواهد بود. از سویی دیگر با بودجه‌ها و اعتبارات موجود و به‌شرط اضافه نشدن پروژه‌ای جدید، اتمام طرح‌های نیمه‌کاره بیش از یک دهه زمان خواهد برد. بنابراین لازم است تکمیل پروژه‌های عمرانی که دارای پیشرفت فیزیکی بالایی بوده و همچنین امکان برخورداری جامعه هدف بزرگتری از ساخت آن وجود دارد، در دستور کار قرار بگیرد.

موضوعی که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان نیز بر آن تأکید داشته و گفته است: اولویت استان در سال ۹۷ در حوزه عمرانی تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است.

آنه‌محمد غراوی معتقد است با محدودیت‌های اعتباری امکان آغاز پروژه‌های جدید وجود ندارد و امسال تلاش می‌شود تا بخشی از طرح‌های نیمه‌تمام در استان به اتمام برسد. از همین رو طرح‌هایی که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند در اولویت قرار می‌گیرند.

وی این را هم گفت که برای جلوگیری از اتلاف منابع و انرژی باید در جانمایی طرح‌ها دقت شود و طرح‌هایی که نیاز مردم را مرتفع می‌کند، در اولویت کار قرار گیرد. متأسفانه برخی طرح‌ها در گذشته محل آزمون و خطای مدیران بوده و حتی برخی طرح‌ها نیز دوباره‌کاری شده است.

پیگیری وضعیت ۱۰۰ هزار سهام‌دار مجتمع پتروشیمی

از سال ۸۵ که کلنگ مجتمع پتروشیمی گلستان به زمین شده شد حدود ۱۲ سال می‌گذرد  با این حال هنوز تکلیف قریب به ۱۰۰ هزار سهام‌داری که در پذیره‌نویسی شرکت کرده و بیش از ۲۸ میلیارد تومان از سرمایه‌های خود را به این پروژه اختصاص داده بودند، مشخص نیست.

دولت ۱۲ درصد از سهام این مجتمع را در اختیار داشت و قول‌هایی هم برای حمایت از آن داده بود، اما پس از مدتی کوتاه دولتی‌ها سهام خود را واگذار کردند و این شد که امروز با گذشت بیش از یک دهه، مسئولان می‌گویند: « پتروشیمی ربطی به دولت ندارد».

در ۴ سال گذشته که حسن صادقلو در استانداری گلستان به کرسی نشسته بود، اتفاقی برای پتروشیمی رخ نداد و جزو اولویت‌ها نبود. در دولت دوازدهم و روی کارآمدن سیدمناف هاشمی به عنوان استاندار گلستان باید دید آیا استان علاقه‌ای به باز کردن این گره کور دارد یا نه؟ البته این مسئله نافی وظیفه‌ پاسخگویی هیئت‌مدیره به سهامداران نیست.

افزایش سهم صنایع استان برای فرآوری گندم تولیدی

یکی از مزیت‌های استان گلستان داشتن دشت‌های وسیع و نسبتاً حاصلخیز برای کشت و کار است. این استان سال گذشته توانست بیش از ۴٫۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید و روانه بازار کند که در این بین یکی از مهم‌ترین محصولات، گندم است که گلستان دومین تولیدکننده در کشور به‌شمار می‌رود. با توجه به همین مزیت در سال‌های گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ظرفیت در بخش صنایع تبدیلی برای فرآوری گندم ایجاد شد با اینحال سالانه فقط ۲۵۰ هزار تن سهمیه به استان تعلق می‌گیرد و بقیه گندم تولیدی به صورت خام خارج و ارزش افزوده آن نصیب دیگر استان‌ها می‌شود. این مسئله موجب تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های آرد، بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران و تعدیل نیرو در اندک واحدهای فعال شده است. استاندار سابق گلستان در این باره جلساتی با مدیران کشوری دست اندرکار برگزار کرد که دستاوردی برای صنایع نداشت.

از سوی دیگر، گندم تولیدی برخی از نقاط ایران از جمله گلستان دارای درصد بالایی از پروتئین است که در رده گندم‌های با کیفیت عالی قرار دارد. گندم این استان برای اخلاط با محصول دیگر مناطق از استان خارج می‌شود اما دولت به‌رغم پیگیری‌های دو سه سال اخیر مسئولان، هنوز حاضر نشده برای گندم با کیفیت، بهای بیشتری بپردازد. این موضوع می‌تواند از سوی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری شود.

جذب سرمایه گذار، راهبردی برای توسعه

محدودیت‌های اعتباری دست بخش دولتی را برای تکمیل بسیاری از پروژه‌های نیمه‌کاره و یا آغاز بسیاری از طرح‌ها بسته است. در چنین شرایطی باید زمینه حضور سرمایه‌گذاران را در این استان فراهم کرد که البته این امر نیاز به برخی زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد. تغییر نگاه به سرمایه و سرمایه‌گذار، حذف بروکراسی‌های دست و پاگیر و غیرضروری، تهیه پکیج‌های پیشنهادی به سرمایه‌گذاران، عملیاتی کردن واقعی نرم‌افزار پنجره واحد سرمایه‌گذاری، رفع سنگ‌اندازی‌های موجود در بدنه دستگاه‌های اجرایی، ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری موردنیاز برای حضور سرمایه‌گذاران و غیره از جمله ضروریات این امر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری در سال ۹۷ را جذب سرمایه‌گذار برشمرده و گفته است: همه از مشکلات استان اطلاع کافی دارند اما تلاش می‌کنیم تا با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، شرایط را برای توسعه استان در بخش‌های مختلف فراهم کنیم. قراردادهای خوبی با بخش خصوصی منعقد شده، در سیستم اداری برای مواجهه با سرمایه‌گذاران تسهیل‌گری اتفاق افتاده و سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم در راه است. با این شرایط پیش‌بینی می‌کنیم سال ۹۷ سال شکوفایی و رونق اقتصادی استان خواهد بود.

محمود ربیعی با بیان اینکه رشد سرمایه‌گذاری با افزایش اشتغال ارتباط مستقیمی دارد، افزود: تلاش‌های زیادی در استان انجام شده و بستر برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم است. در حال حاضر چند طرح با سرمایه‌گذاری خارجی در استان در حال احداث است و دو گروه سرمایه‌گذاری بنگلادشی هم توافقاتی در زمینه سرمایه‌گذاری در استان داشته‌اند.

توجه بیشتر به مناطق مرزی و شهرستان‌های ساحلی

بیکاری و مشکلات اقتصادی در مناطق مرزی و به‌ویژه در شهرستان‌های ساحلی استان بیداد می‌کند و نرخ آن بیشتر از میانگین استانی و کشوری است. برای نمونه در شهرستان ساحلی گمیشان نرخ بیکاری حدود ۲۰ درصد است در حالیکه میانگین این شاخص در استان ۱۲٫۸ درصد اعلام شده است.

این مناطق واحدهای صنعتی چندانی ندارند و تداوم شرایط کنونی اقتصادی و معیشتی، موجب مهاجرت روستاییان به شهرهای اطراف و خالی‌شدن مرزها می‌شود. مسئله‌ای که می‌تواند تبعات امنیتی و اجتماعی زیادی را به دنبال داشته باشد. بسیاری از نقاط محروم استان نیز در همین محدوده‌ها واقع شده و آنطور که مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گفته بیش از ۴۵۰ هزار نفر در نقاط محروم استان زندگی می‌کنند.

افزایش و بهبود خدمات‌رسانی به مردم در این مناطق و حمایت از سرمایه‌گذاران و ارائه مشوق‌ها برای فعالیت‌های تولیدی و صنعتی در این محدوده‌ها می‌تواند تثبیت جمعیت را در این مناطق به‌ویژه در روستاها به‌دنبال داشته باشد.

تعیین تکلیف پروژه‌های گردشگری به‌ویژه در ساحل بندرگز

در سال‌های اخیر جاذبه‌های تفریحی، تاریخی و طبیعی استان گلستان بیش از گذشته به هم‌وطنان معرفی شد و نتیجه آن را در نوروز ۹۷ همگان مشاهده کردند که برای نخستین بار حدود ۱٫۵ میلیون نفر در این استان اقامت کردند. اما همین حضور نیازمند داشتن یکسری زیرساخت‌هاست. سال‌هاست که پروژه هتل پارتیا در مرکز استان آغاز شده اما هنوز به سرانجام نرسیده است.

گرچه پروژه از سوی بخش خصوصی احداث می‌شود اما نیازمند حمایت دولتی‌هاست. از سوی دیگر برخی از موضوعات در حوزه گردشگری استان وجود دارد که پیشینیه آنها به یکی دو دهه قبل برمی‌گردد. طرح گردشگری آشوراده یکی از همین طرح‌ها بود که پس از دو دهه مناقشه سال گذشته اجرای آن به استان ابلاغ شد. امسال مردم این استان منتظرند تا ببینند برنامه مدیران و مسئولان برای جذب گردشگر به جزیره آشوراده چیست.

کمی آن‌سوتر از آشوراده و بندرترکمن، در ساحل شهرستان بندرگز هم پروژه‌ای با سرمایه‌گذاری عمانی‌ها در سال‌های قبل کلید خورد که با مشکلات حقوقی در واگذاری زمین مواجه شد. مناف هاشمی، استاندار گلستان به رسانه‌ها اعلام کرد این مسئله حل شده و موافقت واگذاری زمین از وزارت راه و شهرسازی دریافت شده است. با توجه به این گفته قرار بود پروژه در دهه‌فجر ۹۶ کلنگ‌زنی شود اما این اتفاق رخ نداد و باید دید امسال چه بر سر این پروژه خواهد آمد.

یکی از جاذبه‌های کم نظیر تاریخی در این استان دیوار دفاعی گرگان است که بارها نماینده ولی‌فقیه در استان نسبت به معرفی و پیگیری برای ثبت جهانی آن تأکید کرده است. دیوار دفاعی گرگان که بعد از دیوار چین با ۲۰۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین دیوار جهان است از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه دارد. اکنون تقریباً تمام این دیوار از بین رفته‌است و تنها بخش‌های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون شده، باقی است.

نجات پنبه و توسعه مکانیزاسیون و روش‌های نوین آبیاری

گلستان در حدود ۴ تا ۵ دهه قبل به عنوان سرزمین طلای سفید شناخته می‌شد و شهرتی جهانی داشت اما سیاست‌ها به گونه‌ای پیش رفت که امروز از آن اراضی گسترده که زیر کشت پنبه می‌رفت حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار هکتار باقی مانده است. دولت نهم به گلستانی‌ها قول داده بود پنبه را احیاء کند اما نتوانست، دولت دهم هم کاری از پیش نبرد. رئیس دولت یازدهم هم در سفرش به استان بازهم از پنبه به عنوان ” ابزاری تبلیغاتی” استفاده کرد و قول نجاتش را داد اما طلای سفید هنوز به روز سیاه نشسته است. برخی از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل افزایش انواع سرطان‌ها و بیماری‌های صعب‌العلاج در استان گلستان با حذف پنبه از تناوب کشت در ارتباط است.

یکی از شاخص‌های مهم در بخش کشاورزی ضریب مکانیزاسیون و توسعه آن است. در سال‌های اخیر اتفاقاتی خوبی در استان رخ داده و بخش زیادی از ناوگان کشاورزی استان نوسازی شده است. ده‌ها و شاید صدها میلیارد تومان اعتبار تسهیلاتی به این استان اختصاص پیدا کرده اما هنوز کمباین‌های استان فرسوده هستند و در فصل برداشت محصول، بخش قابل‌توجهی از دسترنج کشاورزان را به‌هدر می‌دهند.

توسعه روش‌های نوین آبیاری یکی دیگر از ضرورت‌های بخش کشاورزی در استان گلستان است که باید در سالجاری نیز به عنوان اولویت در دستور کار قرار داشته باشد. تداوم زهکشی، توسعه طرح‌های آبخیزداری، حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی و ملی، ایجاد مجتمع‌های پرورش ماهیان خاویاری، شتاب بخشیدن به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در سایت میگوی گمیشان، حفاظت از محیط زیست به‌ویژه توجه جدی به خلیج گرگان از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند در اولویت برنامه‌های مسئولان قرار بگیرد.