تأکید رییسی بر واگذار کردن امور به کارآفرینان و نخبگان /از محرومیت زدایی تا حمایت از گروه های جهادی به مناسبت سالروز انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی؛

تأکید رییسی بر واگذار کردن امور به کارآفرینان و نخبگان /از محرومیت زدایی تا حمایت از گروه های جهادی

آیت الله رییسی بر واگذار کردن امور را به کارآفرینان و نخبگان در راستای تحقق منویات رهبری درباره اقتصاد مقاومتی تأکید دارد، چناچه در دو سال گذشته با حمایت از گروه های جهادی دانشجویی و باور نیروی جوان و انقلابی به دنبال محرومیت زدایی بوده و هست.

به گزارش صحرانیوز، در چنین روزی یعنی هفدهم اسفندماه سال ۹۴ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام سیّد ابراهیم رئیسی را به تولیت آستان قدس رضوی علیه‌السلام منصوب کردند.

و امروز دو سال از آن روز می گذرد و به گفته دوست و دشمن اقدامات و برنامه های جامعی در حوزه مسئولیت آیت الله رییسی انجام شده است.

“حل مشکل اشتغال به مدیریت و کار جهادی نیاز دارد/ سلامت نظام اداری رمز تداوم اعتماد عمومی است”، “حمایت از گروه‌های جهادی بسیج دانشجویی در دستور کار آستان قدس رضوی است”، “در زمینه اشتغال نیازمند کار جهادی هستیم”، “فقر و مشکلات معیشتی زیبنده نظام اسلامی نیست”، “بهره‌گیری از نیروی کارآمد جوان راه برون‌رفت از مشکلات کشور است”، “باید با انسجام اجتماعی گره‌های کشور را گشود” و “نمایش مدیریت و کار جهادی در پروژه زائرشهر رضوی” این ها تنها بخش کوچکی از تیترهای رسانه های مختلف از اقدامات آیت الله رییسی و کلامی وی در حمایت از محرومان، نیازمندان و نیروی جوان و کاری است.

اعتقاد، ایمان و باور آیت الله رییسی به نیروی جوان و انقلابی برای پیشرفت کشور

نیروی جوانی که این روزها بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه ویژه برای رهایی از بیکاری هستند و محرومیت این روزها با این اوضاع و احوال بد اقتصادی و تورم دست و پنچه نرم می کند.

حجت الاسلام رییسی پس از منصوب شدن به تولیت آستان قدس رضوی، برنامه های جامع و تدوین شده ای در راستای محرومیت زدایی، ایجاد انگیز مضاعف در بین دانشجویان جهادی و به ویژه تکریم زائران امام رضا(ع) طرح ریزی و اجرایی کرده است آن هم با اعتماد به نیروی جوان و انقلابی.

اردیبشهت ماه سال جاری بود که در خبرگزاری رسا خواندیم که “پس از ابلاغ حکم تولیت آستان قدس رضوی، تحرک و مدیریت جهادی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی و دیدگاه وی در رسیدگی به محرومان بر مبنای دستور رهبری، سبب نیل و رشد خدمات به بحث زیارت و زائرمحوری شده است.

پروژه زائرشهر رضوی یکی از مهم ترین فعالیت‌های آستان قدس رضوی در جهت خدمت رسانی به زائران امام علی بن موسی الرضا(ع) است که اهمیت و ارزش آن وقتی روشن می شود که عدد ورود سالانه ۲۷ میلیون زائر به مشهد مقدس را مورد توجه قرار دهیم و این نکته که بخش عمده‌ای از این زئران از طبقات کم درآمد و متوسط جامعه هستند را در نظر بگیریم.

پیشرفت هفتاد درصدی پروژه زائر شهر رضوی

سالانه در حدود ۲۷ میلیون زائر به مشهد مقدس سفر می‌کنند که به طور متوسط اگر ۳ شبانه روز در این شهر اقامت داشته باشند در سال می شود بیش از ۸۰ میلیون خوابِ زائر، که به نسبت ۳۶۵ روز در سال به طور میانگین بالغ بر ۲۲۰ هزار تخت در شبانه روز برای اسکان زائران در مشهد نیاز است. از یک سو در حال حاضر هتل‌ها، مهمان‌پذیراها و مراکز اسکان مشهد به هیچ عنوان جواب گوی این حجم از نیاز زائران نیست و از سوی دیگر هزینه های بالای اسکان برای اکثر زائران حرم رضوی سنگین است بنابراین با راه اندازی این پروژه در فاز یک که هم اکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته، انتظار می رود جمعیت بیشتری از مشتاقان به زیارت علی بن موسی الرضا(ع) و نیز زیارت اولی ها که مورد توجه ویژه آستان قدس قرار گرفته اند به مشهد مشرف شوند که این سبب رشد بیشتر بخش گردشگری مشهد و ایجاد اشتغال مناسب و پایدار است.

با دستور تولیت آستان قدس رضوی بر مبنای حکم هفتگانه مقام معظم رهبری در رسیدگی به محرومان و زائران کم درآمد ساخت زائرشهر رضوی در دستور کار قرار گرفت. این پروژه در زمینی به مساحت حدود ۳۵ هکتار با زیربنایی حدود ۲۲۰ هزار متر مربع مشتمل بر فضاهای اقامتی و خدماتی احداث شد.”

تولیت آستان قدس رضوی که عضو مجلس خبرگان رهبری نیز هست، معتقد است که باید با انسجام اجتماعی گره‌های کشور را گشود و طرح مسائل انحرافی، قفل‌شدن چرخ پیشرفت کشور و زندگی مردم است.

با تولیت رییسی، برنامه های آستان قدس، سر و سامان بهتری پیدا کرده

در این باره «حجت الاسلام مرتضی موحدی» امام جمعه تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار رودآور؛ گفت: از زمانی که آیت الله رییسی متولی امور تولیت آستان قدس رضوی شده، برنامه های آستان سر و سامان بهتری پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: برنامه های حجت الاسلام رییسی برای حضور زیارت اولی ها که همیشه مشتقاق یک بار زیارت را داشتند، کمک و رسیدگی به محرومان و برنامه های جهادی او بر کسی پوشیده نیست.

امام جمعه تویسرکان با بیان اینکه توجه ویژه بهمجاورین آستان قدس که مورد سفارش رهبر معظم انقلاب است، به صورت خاصی در دستور کار حجت الاسلام رییسی قرار دارد، افزود: این توجهات به زائران نیز در برنامه های ویژه آستان قدس رضوی که در این ساال ها گسترده تر شده است به چشم می خورد و همان تکریم خاص زائران رضوی است.

نیروی چوان گره گشای مشکلات کشور

بهمن ماه سال جاری نیز در خبرگزاری ایسنا خواندیم که ” تولیت آستان قدس رضوی گفته که: نیروی متراکم کارآمد و جوان از سرمایه‌های بزرگ کشور است که بهره‌گیری از این افراد راه برون‌رفت از مشکلات کشور است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در آن نشست که با دانشجویان، دانشگاهیان و خادمیاران در بیرجند داشت اظهار کرد: دشمن به هیچ وجه راضی نیست که ملت ایران در کشور خود دستاوردی داشته باشد.

وی بیان کرد: علم و دانش اقتدار به همراه دارد و این دانش باید به بازار و تولید وصل شود و این یعنی ارتباط با دانشگاه و حوزه صنعت و تولید ایجاد شود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه مثلث علم، اقتصاد و سیاست یک کشور را توانمند می‌کند گفت: خراسان جنوبی با وجود اینکه در نقطه صفر مرزی قرار دارد اما کمترین آمار جرم و جنایت مربوط به این استان است.

به گزارش رودآور؛ آیت الله رییسی بر حمایت از گروه‌های جهادی دانشجویی تأکید دارد و این امر را در دستور کار آستان قدس رضوی قرار داده و بلند می گوید که از بسیج دانشجویی برای خدمت به محرومان پشتیبانی می‌شود.

ارتباط گیری کار جهادی و ایجاد اشتغال در دستور کار رییسی/ناتوانی در پاسخگویی کامل به درخواست‌های فراوان اشتغال، رنج آورترین موضوع

شاید یکی از خلاصه ترین و جامع ترین اخبار منتشر شده از عملکرد تولیت آستان قدس رضوی خبر منتشر شده در خبرگزاری حوزه بود که در فرودین ماه سال جاری بر روی خروجی خبرگزاری قرار گرفت؛ در ابتدای آن خبر آمده بود که تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر ضرورت کار جهادی در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان، گفت: ناتوانی در پاسخگویی کامل به درخواست‌های فراوان اشتغال، رنج آورترین موضوع است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه در سال جدید باید ضمن حرکت جهادی با برنامه‌ریزی دقیق به پیش رفت، بیان کرد: سازمان بدون برنامه همانند کشتی بدون ناخداست؛ برنامه ریزی برای آینده و پیش بینی شرایط نقش بسیار با اهمیتی برای پیشرفت یک سازمان دارد.

وی، بر وجود عزم و جزم عملی برای اجرای برنامه‌ها تأکید و عنوان کرد: یک برنامه ریزی دقیق برای اینکه مثمر ثمر باشد نیازمند جزم و عزم عملی تمام سطوح مدیریت و کارکنان برای پیش برد آن است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اجزای مختلف سازمان باید حس پیشرفت داشته باشند، تصریح کرد: عزم، دور اندیشی و برنامه ریزی دقیق از ملزومات برای پیشرفت و تعالی یک سازمان است.

همه تلاش ها برای تحقق شعار سال

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اهمیت افزایش بهره وری در سازمان اداری، عنوان کرد: تحول و تحول پذیری در ارکان مختلف آستان قدس رضوی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تمام مجموعه آستان قدس باید در راستای شعار سال و شفاف سازی اقتصادی حرکت کند.

وی افزود: هم‎افزایی، هماهنگی، همفکری و رشد متوازن و پرشتاب تمام بخش‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تابعه آستان قدس رضوی مدنظر است؛ برخی بخش‎های آستان قدس رضوی به خوبی با تحول پذیری حرکت پرشتاب خود را آغاز کرده‌اند، اما برخی قسمت‌ها هنوز آن شتاب لازم را ندارند که باید تلاش خود را افزایش دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بر لزوم حضور فعال در فضای مجازی تأکید و بیان کرد: هیچ کدام از دست ساخته‎های بشر به اندازه و با سرعت فضای مجازی در متن زندگی انسان‌ نفوذ نداشته و امروز حضور فعال، مؤثر و صحیح در فضای مجازی در راستای تحقق اهداف آستان قدس باید مورد توجه باشد.

نگاه جزیره‌ای در آستان قدس رضوی، مورد پسند نیست

وی با اشاره به اینکه نگاه جزیره‌ای در آستان قدس رضوی به هیچ عنوان پسندیده نیست، عنوان کرد: تحول در راستای تعالی ضرورتی اجتناب ناپذیر برای پویایی یک سازمان است که باید در عرصه فرهنگی، علمی، اقتصادی و ادارای در آستان قدس رضوی محقق شود.

تولیت آستان قدس رضوی، مدیران را به رعایت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در آستان قدس رضوی سفارش و عنوان کرد: تمام اموال و دارایی‌های آستان قدس رضوی موقوفاتی بوده که با یک دنیا عشق و دلدادگی به این بارگاه نورانی اهدا شده است، بنابراین باید از هر امری که به هر شکلی اسراف تلقی می‎شود، جلوگیری کرد.

وی با اشاره اهمیت رعایت نظم اداری، بیان کرد: نظم و انسجام از موضوعات بسیار حیاتی برای یک سازمان است، مجموعه بی‌نظم هیچ گاه رشد، تعالی و پیشرفت نخواهد داشت، این امر موضوعی بوده که تولیت فقید بر آن سفارش و بنده نیز بر آن تأکید جدی دارم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: سال ۹۶ سال مدیریت جهادی در وصول حقوق موقوفات است، باید مطالبات آستان قدس به‌ صورت جدی و با حساسیت وصول شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: در تصویب برنامه سال ۹۶ علاوه بر نظر کارشناسان و مدیران مربوطه، بنده برای هربخش به‌صورت جداگانه وقت گذاشته و برنامه‌ها را نهایی کرده‌ام؛ بنابراین اجرای کامل برنامه‌های تصویب ‌شده مورد تأکید است.

وی عنوان کرد: تمامی اقدامات عمرانی که به نام آستان قدس رضوی چه در محدوده حرم مطهر و چه خارج از این صحن و سرای نورانی انجام می‌گیرد، باید از بهترین کیفیت و استحکام برخوردار باشد. محصولات شرکت‌ها، کارخانجات و مؤسسات تولیدی آستان قدس رضوی نیز باید از کیفیت ممتاز برخورد باشد و لازم است تلاش شود تا ضمن افزایش تولید، کیفیت نیز ارتقا یابد و پایین آمدن کیفیت غذای حضرت به جهت افزایش آمار غذا به هیچ عنوان پسندیده نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، استحکام و قوت در تمام امور از جمله عمرانی، فرهنگی و قضایی را متذکر و تصریح کرد: کالاهایی که با آرم آستان قدس رضوی تولید و روانه بازار می‌شود، باید از بهترین و بالاترین کیفیت برخوردار باشند.

رییسی: اقتصاد مستحکم تحت تأثیر با تکانه‌ها، تحریم‌ها و خصومت‌های خارجی قرار نمی‌گیرد

وی عنوان کرد: اگر اقتصاد مستحکم باشد، آن گاه با تکانه‌ها، تحریم‌ها و خصومت‌های خارجی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و این همان اقتصاد مقاومتی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: در زمینه اشتغال نیازمند کار جهادی هستیم، رنج آورترین موضوع برای ناتوانی در پاسخگویی کامل به درخواست‌های فراوان اشتغال است.

وی تأکید کرد: همه بخش‌های تولیدی و اقتصادی آستان قدس رضوی تمام تلاش خود را برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید با افزایش خطوط تولید به کار ببرند.

تولیت آستان قدس رضوی، نظارت‌های نهادینه شده در سازمان‌ها را یکی از ضمانت‌های شکل گیری سلامت نظام اداری دانست و عنوان کرد: بازرسی‌های مداوم درون سازمانی و برون سازمانی لازمه کنترل و نظارت است.

اعتقاد رییسی بر واگذار کردن امور را به کارآفرینان و نخبگان

وی با طرح این سؤال که آیا کنترل با اعتماد مخالفت دارد، بیان داشت: امام علی (علیه السلام) می‌فرماید «کنترل و اعتماد اصل است»، بنابراین نظارت و کنترل رمز تداوم اعتماد است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به نظارت و کنترل زیر مجموعه‌ها، تأکید کرد: نظارت و کنترل نشان دهنده بی‌اعتمادی به کارکنان و دست اندرکاران نیست، بلکه باید برای اعتماد بیشتر و تداوم آن کنترل دقیق و حساب شده صورت بگیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: آستان قدس رضوی بنایی برای تصدی ‌گری در تمام امور ندارد، بنابراین می‌توان تا حد امکان امور را به کارآفرینان و نخبگان واگذار کرد.

به گزارش رودآور؛ اقدامات آیت الله رییسی را حتی می توان برای کل جامعه تعمیم داد و این گونه با برنامه ریزی، اعتماد به جوانان و کار جهادی یکی یکی مشکلات کشور را حل کرد.