بیکاری پیش زمینهء فقر اقتصادی و فقر فرهنگی می باشد حجت الاسلام حسینعلی صفایی:

بیکاری پیش زمینهء فقر اقتصادی و فقر فرهنگی می باشد

در سال حمایت از کالای ایرانی ، باید تلاش شود تا کسب و کار پایدار برای جوانان ایجاد شود ، و با کار و تلاش ایرانی ، کالای ایرانی تولید شود.

به گزارش صحرانیوز ؛ امام جمعه موقت انبارالوم در خطبه های نمازجمعه این هفته که در مصلی نمازجمعه المهدی (عج) این شهر برگزار شد , پس از سفارش خود و نمازگزاران بر رعایت تقوای الهی و رعایت نظم در کارها و دوری از گناه , با استناد به آیات و روایات ، گفت: حیات و زندگی بشری دو بخش دارد. یک بخش ان دنیوی ، و یک بخش آن اُخروی است. در این باره ، آیات و احادیث فراوانی وجود دارد که بیان می دارد چونگی و کیفیّت زندگی اُخروی ، به کیفیّت زندذگی دنیوی ما ارتباط دارد. سرای آخرت ، فناناپذیر بوده و هدف اصلی اهل تقوا و مؤمنین در تنظیم برنامه های دنیوی خودشان می باشد. خداوند حکیم است و بر اساس حکمت خود ، زمین را برای عبادت بندگانش خلق نمود تا بهتر بتوانند خداوند را عبادت کرده ، مسیر کمال و سعادت را طی نمایند ؛ تا حیات اُخروی خود را شکل دهند.

ایشان افزود : خداوند زمین و آسمان را و هر چه در بین آنان است ، بیهوده نیافریده است ، بلکه برای اینکه ابزار و وسایلی باشد برای کمک به انسان برای طی نمودند مراحل کمال و کسب سعادت دنیوی و اُخروی. خداوند انسان را امر نموده است که ایمان بیاورد و معرفت قلبی کسب نماید و با اعضاء و جوارح خود به اصول اعتقادی خود عمل نماید. لذا باید به خداوند متعال ایمان آورد  و به این ایمان ، اعتقاد و باور قلبی و عملی داشت.

حجت الاسلام صفایی تصریح کرد: گروهی از مردم مایل هستند که هر چه در دنیا است ، به خودشان تعلق داشته باشد ، غافل از این هستند که دنیا و آنچه در آن است ، فناپذیر و نابود شدنی است. دنیا به آدمهای کوردل و کسانی که بسوی دنیا تمایل دارند ، و در اندیشهء آخرت نیستند ، میل دارد. انسانهایی که بفکر آخرت خود هستند ، و یک برنامه برای زندگی خود تدارک می بینند که شامل سه قسمت است. ۱- از کجا آمده است؟! ۲- برای چه کاری آمده و چه هدفی داشته و چرا خلق شده است؟! ۳- به کجا می رویم و چه سرنوشتی در پیش خواهیم داشت؟!

وی با طرح این سئوال که آیا برای ماندن در این دنیا خلق شده ایم؟ یا برای اینکه در اینجا اعمالی انجام دهیم که برای توسعهء و تأمین آخرت مفید و کارساز باشد؟ خاطرنشان کرد:  انسان باید بداند که خلیفه و نمایندهء خداوند در روی زمین است. انسانی که خداوند خلق نموده است ، باید به دستورات خداوند عمل نماید تا به سعادت و کمال مطلوب دسترسی پیدا کند.

امام جمعه موقت انبارالوم ادامه داد: خداوند متعال پیامبر خود را به رعایت تقوا سفارش نموده و فرموده است: « از کافران پیروی نکن ». خداوند اعمال انسانها را می بیند ؛ لذا رعایت تقوا ضروری است. اینکه تاکید می گردد که از کافران پیروی نشود ، بخاطر عناد و دشمنی کافران با اسلام است. منافقین در بین مسلمین وجود دارند ، ولی شناخت آنان مشکل می باشد. باید مراقب آنان بود ؛ زیرا “منافقین با لباس خودی ، از پشت خنجر می زنند”. اما پیروی از کافران ضررهایی دارد که خسارات مادی و معنوی زیادی ایجاد می کند. افرادی که از کافران پیروی می کنند ، باعث می شوند جامعهءاسلامی نیازمند و فقیر و تهیدست شده و از نظر اعتقادی نیز دچار فقر ماهیّت و هویت شوند. لذا باعث می گردد که فقر و بیکاری و ربا و بدحجابی در جامعه گسترش یابد.

رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) انبارالوم تصریح کرد: اگر چه همهء انسانها در ذات خود فقیر و محتاج به خداوند متعال هستند. ولی در موضوعات اجتماعی ، فقر بدلیل نداشتن کسب و کار و عدم توزیع منابع مالی و ثروتهای اجتماعی ایجاد می گردد. گاهی قطع عضو ، گاهی سستی و تنبلی ، گاهی نداشتن مهارت ، گاهی عدم وجود اراده برای کار ، باعث ایجاد و گسترش فقر می گردد.

صفایی اذعان نمود : بیکار ، کسی است که در جستجوی کار باشد ، ولی هیچ زمینه و امکانی برای کار کردن وجود نداشته باشد. بیکاری جوانان باعث نابودی اقتصاد کشور و از بین رفتن پویایی و توانمندی کشور می گردد. بیکاری جوانان باعث آسیب پذیری خانواده ها ، جامعه و کشور می شود. بیکاری پیش زمینهء فقر اقتصادی و فقر فرهنگی می باشد. لذا می بینیم که دشمنان انقلاب و کشور و اسلام ، افزایش بیکاری در کشور ما را از اهداف خود قرار داده اند ، و با این کار ، تلاش می کنند ثبات و آرامش و امنیّت کشور را مخدوش نمایند.

ایشان در پایان از مسئولین  خواست : در بارهء جوانان و مشکلات مربوط به کسب و کار آنان ، برنامه ریزی و اندیشه داشته باشند. امسال هم که سال حمایت از کالای ایرانی است ، باید تلاش شود تا کسب و کار پایدار برای جوانان ایجاد شود ، و با کار و تلاش ایرانی ، کالای ایرانی تولید شود ، تا شهروندان بتوانند کالای ایرانی خریداری کنند. برطرف نمودن موانع و مشکلات اداری جهت دادن مجوزات قانونی برای راه اندازی کسب و پیشه و حرفه ، می تواند کمک بزرگی در این زمینه باشد. موانع بیهوده و غیر ضروری اداری ، باعث زمان بر شدن و طولانی شدن یک پروژه می گردد. باید به تلاش و پشتکار جوان ایرانی اعتماد شود و باید به جوانان خودمان امید بدهیم. « وَاتَّقُوا یَوْمًا تُرْجَعُونَ فِیهِ إِلَى اللَّهِ ثُمَّ تُوَفَّى کُلُّ نَفْسٍ مَا کَسَبَتْ وَهُمْ لَا یُظْلَمُونَ. و از روزی بپرهیزید ( و بترسید) که در آن روز، شما را به سوی خدا بازمی گردانند، سپس به هر کس، آنچه انجام داده،بطور کامل بازپس داده می شود، و به آنها ستم نخواهد شد ».