برخی شهرداری‎های گلستان حتی از پس حقوق کارکنانشان برنمی‎آیند استاندار گلستان خبر داد

برخی شهرداری‎های گلستان حتی از پس حقوق کارکنانشان برنمی‎آیند

استاندار گلستان گفت: تحقق ۵۰ درصدی بودجه شهرداری‌های استان در پایان ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ آمار مطلوبی نیست.

به گزارش صحرانیوز ، نشست هم‎اندیشی شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای تابع استان با سید مناف هاشمی، استاندار گلستان ظهر امروز در استانداری برگزار شد.

بنا بود این جلسه رأس ساعت ۱۰ صبح در سالن همایش‎های استانداری گلستان برگزار شود و خبرنگاران نیز طبق معمول در ساعت مقرر در مکان اعلام شده حضور یافتند اما به‎دلیل تغییر مکان، جلسه فوق در دفتر استاندار برگزار شد و متأسفانه به‎دلیل عدم هماهنگی خبرنگاران ۴۰ دقیقه را در سالن خالی همایش‎ها در انتظار آغاز جلسه گذراندند این اتفاق در حالی رخ داد که جلسه استاندار با شهرداران و اعضای شوراهای شهرهای استان در دفتر استاندار در حال برگزاری بود که این مسأله موجب گله‎مندی خبرنگاران خبرگزاری‎ها و رسانه‎های مختلف شد.

استاندار گلستان در این نشست، با طرح این پرسش که چرا بودجه شهر گنبدکاووس پایین است، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ برای بنده جای تعجب بود که چرا اعتبارات کل شهرداری‌های استان گلستان ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، پاسخ این سوال به گذشته و اقدامات پیرامونی شهر بازمی‎گردد.

سیدمناف هاشمی اضافه کرد: اگر شهر کشاورزی باشد مباحث شهر پیرامون مسائل کشاورزی پیش می‌رود و اگر به صنعت و گردشگری توجه شود درآمدهای حاصله مربوط به این بخش خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه تحقق ۵۰ درصدی بودجه شهرداری‌های استان در پایان ۹ ماه سال ۱۳۹۷ آمار مطلوبی نیست، اذعان کرد: جز شهرهای گنبدکاووس و گرگان در شهرهای دیگر استان در حوزه صنعت، گردشگری و کارهای خدماتی که منبع درآمدی برای شهرداری‌ها ایجاد کرده باشد خوب عمل نشده است.

استاندار گلستان با بیان اینکه به دستاوردهای گذشته افتخار می‌کنیم اما این وضعیت نشان می‎دهد، نمی‎توانیم خود را با استان‎های دیگر مقایسه کرد، متذکر شد: به اعتقاد بنده بخشی از این مشکلات به خود ما برمی‌گردد؛ شاید زیرساخت‌ها را به گونه‌ای ایجاد نکردیم که شهرداری‌های ما بتوانند روی پای خود ایست کنند.

* اگر شهرداری‎های برخی شهرهای کوچک کمک نکنیم آنها حتی از پس حقوق کارکنانشان برنمی‎آیند

هاشمی با بیان اینکه در صورتی که به شهرداری‎های برخی شهرهای کوچک کمک نکنیم آنها حتی از پس حقوق کارکنانشان برنمی‎آیند، بیان کرد: گرچه ۵ هزار نفر جمعیت شاخصی برای شهر شدن است اما اگر بنا باشد محدودیت‌های شهری مانع توسعه شود پس چه دستاوردی می‌تواند شهر شدن یک روستا داشته باشد، می‎شود به‎جای تبدیل روستا به شهر با آوردن امکانات مختلف اعم از آب، برق، گاز و زیرساخت‎های مختلف روستایی توسعه‎یافته ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: اگر کمک‌های دولت را از بخش شهرداری‌ها جدا کنیم درآمد شهرداری‌های استان کمتر از ۵۰ میلیارد تومان بوده است البته در سال‌های گذشته اصلاحیه قوانین اتفاق افتاد و از ثمرات آن در طی این سال‌ها استفاده می‌کردیم.

استاندار گلستان با بیان اینکه برخی مشکلات حوزه شهرداری‌ها بحث‌های ملی است، ابراز کرد: با همکاری تعدادی از شهرداران و نماینده شوراها مسائل پیرامون شهرها از سوی استاندار تبیین و به وزارت کشور ارائه شود.

هاشمی با تأکید بر اینکه نباید مسائل کوچک را با مسائل بزرگ اشتباه گرفت، اذعان کرد: متأسفانه گاهی اوقات سفر شهردار یک شهر که با هزینه کشور خارجی صورت می‎گیرد یک ماه سوژه فضای مجازی می‌شود حال آنکه بزرگ‎نمایی مسائل کوچک اشتباه است.

وی با اشاره به درآمد شهرداری‌ها از جرایم رانندگی توضیح داد: موضوع جرایم رانندگی باید به مکاتبه‌ای تبدیل و علت آن مشخص شود که چرا قانون وجود دارد اما اجرایی نمی‌شود.

*کمک ۲۸ میلیارد تومانی استانداری گلستان به شهرداری‌های استان

استاندار گلستان با تأکید بر اینکه موضوع مالیات بر ارزش افزوده باید به شکل کلان مطرح شود و باید در این بخش مکاتباتی اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: باید در راستای تبدیل نیروهای قراردادی به رسمی اقدام شود، افزایش نیروهای رسمی و متعهد در سطح شهرداری‌ها می‌تواند به برنامه‌های شهری کمک کند.

هاشمی از کمک ۲۸ میلیارد تومانی استانداری گلستان به شهرداری‌های استان خبر داد و یادآور شد: یکی از کارهایی که در سطح ملی باید دنبال کنیم موضوع قیر است که در این زمینه مکاتباتی داشتیم.

وی با بیان اینکه در صورتی که هر یک از شوراها و شهرداران به وظایف خود عمل کنند دچار مشکل نخواهیم شد، تأکید کرد: دخالت‌های شوراهای اسلامی در مسائل شهرداری از عملکرد مثبت شهرداران می‎کاهد، البته نظارت شورای اسلامی شهر بر شهردار امری ضروری است اما این مهم نباید منجر به دخالت‎های بی‎اساس شود.