برجام چیز خاصّی برای مردم ما نداشت امام جمعه انبارالوم:

برجام چیز خاصّی برای مردم ما نداشت

امام جمعه انبارالوم : بارها گفته ایم که برجام چیز خاصّی برای مردم ما نداشت ؛ ولی بعضی ادّعا می کنند که دست آورد بزرگی بوده است. چه دست آورد بزرگی است که ثمر و نتیجه ای برای مردم ما در زمینه رفاه و پیشرفت کشور نداشته است؟

به گزارش صحرانیوز ؛ امام جمعه انبارالوم در ابتدای خطبه های نماز جمعه این هفته که در مصلی المهدی(عج) این شهر برگزار گردید، خود و مؤمنین نمازگزار را بر رعایت نظم در کارها و تقوای الهی در اُمور سفارش نموده و بر دوری از گناه و مراقبت از اعمال و رفتار و اجتناب از تجاوز از حدود الهی تأکید نمودند.
ایشان در ادامه افزودند: خداوند متعال در قرآن مجید فرموده است: « یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجَارَهُ عَلَیْهَا مَلاَئِکَهٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَّا یَعْصُونَ اللَّهَ مَآ أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ. اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خود را از آتشى که هیزم آن مردمان (گنهکار) و سنگ‏ها هستند، حفظ کنید. آتشى که بر آن فرشتگانى درشت خو و سختگیر نگهبان هستند و خدا را در آنچه فرمانشان دهد ، نافرمانى نکنند و آنچه را فرمان یابند انجام دهند (سوره تحریم ، آیه ۶).
حجت الاسلام محمدشیخی در ادامهء مباحث مربوط به “زندگی به سبک اسلامی” و حقوق فرزندان بر گردن والدین ، مجدداً تأکید کردند که انتخاب نام نیک برای فرزند و تعلیم و تربیت صحیح او از وظایف والدین است. آنچه باعث تربیت اسلاکی فرزندان می گردد ، باید از دوران شیرخوارگی و ابتدای تولد ، آداب شیردادن رعایت شود ، و شیری که به کودک خورانده می شود ؛ از تغذیهء حلال و روزی پاک و طیّب باشد. حتّی علمای اخلاق گفته اند قبل از تولد فرزند ، والدین باید نسبت به تربیت صحیح طفل مراقبت کنند.
وی یادآور شد : در راستای تعلیم و تربیت مورد نظر اسلام ، در روایات آمده است که باید برای فرزند عقیقه نمایند ، که از سنّتهای مؤکّد است. امام صادق (ع) فرمودند: « کل انسان مرتهن بالفطره وکل مولود مرتهن بالعقیقه ». هر انسانی در گرو زکات فطره است که باعث رفع بلاهای بد می شود و هر مولود و کودکی در گرو عقیقه ای است که برای او انجام می دهند. چلوگیری از مرگ در گرو عقیقه نمودن است. اگر برای فرزند عقیقه نشود ، در معرض بیماری و مرگ خواهد بود. قطعاً توجه به این کار در تربیت و حسن عاقبت و متشرع شدن فرزند مؤثّر است. عقیقه آدابی دارد ؛ که یا به شتر یا گاو یا گوسفند است ، و گوسفند باید از شش ماه کمتر نباشد. بجای عقیقه نمی توان پول آن را بین مردم یا فقراء تقسیم نمود ؛ و اینکار آثار عقیقه را نخواهد داشت. همچنین پدر و مادر نمی توانند از گوشت عقیقه بخورند و می توان گوشت عقیقه را بین مرمنین تقسیم نمود یا اینکه طعام درست نمود و از مؤمنین پذیرائی و اطعام بعمل آید.
امام جمعه بخش وشمگیر اظهار داشت : در تربیت فرزند و آداب آن تأکید شده است که فرزندانمان را با حبّ امیرالمؤمنین تربیت کنیم. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « أدّبوا أولادکم علی حب علیّ (ع) ، فمن أبی فانظروا فی شأن أمّه. فرزندانتان را بر دوستی علی (ع) تربیت کنید ، اگر اِبا نمودند ، در امر مادرش دقت نمائید ». همچنین فرمودند: « یَا عَلِیُّ مَنْ أَحَبَّنِی وَ أَحَبَّکَ وَ أَحَبَّ الْأَئِمَّهَ مِنْ وُلْدِکَ فَلْیَحْمَدِ اللَّهَ عَلَى طِیبِ مَوْلِدِهِ فَإِنَّهُ لَا یُحِبُّنَا إِلَّا مَنْ طَابَتْ وِلَادَتُهُ وَ لَا یُبْغِضُنَا إِلَّا مَنْ خَبُثَتْ وِلَادَتُه. ای علی! هر کس مرا دوست بدارد و تو را دوست بدارد و ائمه از فرزندانت تو را دوست بدارد ؛ باید خداوند را بر پاکی ولادتش سپاس گوید ؛ زیرا او بخاطر پاکی ولادتش ما را دوست دارد ، و دشمن نمی دارد ما را ، مگر کسی که ولادت پلید و ناپاکی داشته باشد ».
ایشان تاکید نمود : این بالاترین نعمت است که انسان ولادتی پاک و دور از خباثت دارد و نشان می دهد که این فرزند از راه حلال متولد شده است. « لَا یُحِبُّنَا إِلَّا مَنْ طَابَتْ وِلَادَتُهُ. ما را کسی ، غیر از حلالزاده دوست ندارد » و « لَا یُبْغِضُنَا إِلَّا مَنْ خَبُثَتْ وِلَادَتُه. ما را دشمن نمی دارد ؛ مگر کسی که ولادت ناپاکی داشته است ». این تأکید پیامبر اکرم (ص) است. لذا باید خدا را شکر کنیم و تلاش کنیم که فرزندانمان نیز با فضائل و محبّت امام علی (ع) آشنا شوند. نام امام علی (ع) و اولاد او را بر فرزندانمان بگذاریم. ان شاء الله خداوند متعال به ما توفیق دهد که فرزندانمان را صالح و محبّ اهلبیت (ع) تربیت کنیم.!

حاج محمد شیخی ضمن تقدیر و تشکر از همهء کسانی که در مساجد شهر و روستاهای تابعهء بخش وشمگیر مراسم اعتکاف را برگزار نمودند, افزود : با اینکه شرایط خاصّ و ایّام تعطیلات بود ، باز هم مثل سالهای گذشته ، حضور نوجوانان و جوانان مشهود بود. از تفریح و تعطیلات گذشتند و در اعتکاف شرکت نمودند. به وجود چنین نوجوانان و جوانانی افتخار می کنیم. از دست اندرکاران برگزاری اعتکاف نیز تشکر و سپاسگذاری می کنیم.
وی , بیستم فروردین ، روز ملّی فن آوری هسته ای و همچنین روز قطع رابطه آمریکا با ایران در سال ۱۳۵۹ را گرامی داشت و گفت: این دو موضوع بی ارتباط با هم نیست. از وقتی حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران سرنگون شد و جمهوری اسلامی روی کار آمد ؛ آمریکا بدنبال ایجاد چالش و شکست انقلاب بود. تحریم کردند و نگذاشتند جوانان ما به فنّ آوری روز ، بویژه صنعت هسته ای دست پیدا کنند. ولی با تقدیم شهدای عزیز هسته ای ، کشور ما به این تکنولوژی و فنّ آوری دست یافت. ولی دشمن هنوز دست بردار نیست و تلاش دارد جلوی پیشرفت کشور را بگیرد و کشور را به عقب برگرداند.
خطیب جمعه انبارالوم خاطرنشان کرد : آمریکا بار دیگر زمزمهء خروج از برجام را تکرار می کند و تهدید کرده است اگر ایران مجدداً پای میز مذاکره نیاید و اصلاحات مورد نظر آمریکا در خصوص موضوع موشکهای بالستیک ایران و حمایت از مقاومت اسلامی مردم فلسطین و … در برجام انجام نشود ، از برجام خارج خواهد شد. حتّی اروپائی ها را نیز تهدید نموده که باید از برجام خارج شوند. بارها گفته ایم که برجام چیز خاصّی برای مردم ما نداشت ؛ ولی بعضی ادّعا می کنند که دست آورد بزرگی بوده است. چه دست آورد بزرگی است که ثمر و نتیجه ای برای مردم ما در زمینه رفاه و پیشرفت کشور نداشته است؟! بلکه باعث گستاخی بیشتر دشمنان شده است. خصوصیّت آمریکا و متحدانش این است که در برابر اسلام و مسلمین متوقف نمی شوند ؛ بلکه اگر احساس ضعف در ما نمایند ، جلوتر آمده و هجومی تر عمل می کنند. این امر را در ماجرای برجام به روشنی می بینیم که خواهان امتیازات بیشتری هستند. طبق فرموده و تأکید امام رحل (ره) و مقام معظم رهبری ؛ باید جلوی دشمن ایستاد.
ایشان افزود : کشورهایی که در مقابل آمریکا کوتاه امدند و حیاط خلوت آمریکا شدند ، – مثل عربستان – توسط امریکا و متحدانش تحقیر می شوند. رئیس جمهور آمریکا خطاب به آنان می گوید: باید به ما پول بدهید ، اگر ما از منطقه برویم ؛ شما دو هفته نیز دوام نخواهید آورد. جای تأسف است که بخاطر ادامهء حکومت خود ، اینگونه ذلیل و خوار مقابل آمریکا قرار می گیرند. لذا امریکا از آنها می خواهد که پول بدهند و تابع آمریکا باشند. چرا اینگونه در مقابل آمریکا ذلیل شده اند و در مقابل آمریکا عقب نشینی می کنند؟ ملّت ما این آرزو را بر دل آنان می گذارند که آنان دوباره برگردند و ثروت و نفت ما را به یغما ببرند. سایر کشورها بخاطر حضور چند روز حاکمان بر مسند قدرت ، ذلیلانه و با پستی تمام ، تابع آمریکا شده اند. رئیس جمهور آمریکا در زمان تبلیغات ریاست جمهوری خود گفته بود: این کشورهای نفت خیز منطقه مثل گاو شیرده هستند. تا زمانی که شیر بدهند ، می دوشیم و وقتی شیرشان تمام شد ، سرشان را می بریم. خدا را شکر که ما در ایران از نعمت ولایت فقیه برخوردار هستیم و کشور ما دچار اینگونه تحقیرها نیست.
امام جمعه انبارالوم ؛ شهادت جانگداز امام موسی کاظم (ع) که در ۲۵ رجب سال ۱۸۳ (ه.ق) مظلومانه و غریبانه در زندان هارون الرشید (ل) بشهادت رسید را تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد که : خداوند متعال به ما توفیق دهد که نام و یاد ائمه اطهار (ع) را زنده نگه داریم و با برپائی مجالس اهلبیت (ع) ، فرزندان خود را در راه ائمه اطهار (ع) هدایت و راهنمائی کنیم ، و با تلاش برای برپائی این مجالس ، فرزندان خود را محبّ اهلبیت (ع) قرار دهیم. البته در این امر ، بعضی از مساجد خوب عمل می کنند ؛ ولی بعضی مساجد دچا ضعف هستند. باید برای مناسبتهای دینی ، مساجد را آماده کنیم و تلاش کنیم نقایص و مشکلات را برطرف کنیم. سیستم صوتی باید درست شود و هیئت امنای مساجد و خادمان مساجد باید به این موضوعات توجه داشته باشند ؛ تا برپایی اعیاد و مراسمات و عزاداری های منتسب به ائمهء اطهار (ع) بخوبی انجام شود.