بخشی از اراضی گلستان با آب سدها آبیاری شد

بخشی از اراضی گلستان با آب سدها آبیاری شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: بخشی از اراضی زیر کشت محصولات بهاره در مناطق مختلف استان از طریق آب شبکه سدها آبیاری شد.

به گزارش صحرانیوز ؛ براساس اعلام  آب منطقه ای سیدمحسن حسینی اظهار داشت: از طریق شبکه بوستان ۵ هزار هکتار، در شبکه گلستان ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار، در شبکه وشمگیر ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار، در شبکه های شهید ایمری و شهید قربانی حدود ۴۰۰ هکتارو در شبکه قره سو – زرین گل نیز ۳۷۰ هکتار از زمین های زیرکشت آبیاری شد.
وی بیان کرد: برای آبیاری حدود ۴ هزار هکتار از زمین های زیرکشت محصولات تابستانه نیز برنامه ریزی شده است.
به گفته وی؛ اگر رواناب رودخانه ها و ذخیره سازی آب در سدها بیشتر بود، ظرفیت بالاتری برای آبیاری شبکه های زیرپوشش سدها بوجود می آمد.
مهندس حسینی گفت: در شبکه بوستان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هکتار، در شبکه گلستان ۱۴۰۰ هکتار، در شبکه وشمگیر حدود ۱۴۰۰ هکتار، در شبکه شهید چمران ۶۰ هکتار، شبکه های شهید قربانی و شهید ایمری ۲۵۰ هکتار، شبکه دانشمند ۲۰۰ هکتار و شبکه قره سو- زرین گل (با وجود کامل نشدن شبکه) هم با هماهنگی تعاونی های روستاهای مختلف و تمهیدات انجام شده حدود ۴۰۰ هکتار سویا در برنامه آبیاری قرار گرفته و در حال انجام است.
وی از کشاورزان خواست با همکاری مسوولان و کارکنان سدها و شبکه ها، استفاده بهینه و حداکثری از آب محدود موجود را مد نظر داشته باشند.
به گزارش ایرنا استان مرزی و شمالی گلستان در سال های اخیر با توجه به کاهش نزولات جوی و کم توجهی به مصرف بهینه بویژه در بخش کشاورزی و خانگی با مشکل کمبود آب و خشکسالی مواجه شده است.
این استان ۱۴ سد با ظرفیت ذخیره سازی ۳۰۰میلیون مترمکعب آب دارد، اما ذخیره کنونی آن رقم ناچیزی است.