امروز مسئولان مختلف در کشور دلسوز مردم سیستان هستند/کشف دریایی از آب در سیستان حبیب الله دهمرده:

امروز مسئولان مختلف در کشور دلسوز مردم سیستان هستند/کشف دریایی از آب در سیستان

نماینده مردم زابل با اشاره به اینکه اکثر مطالب عنوان شده و اظهار نظرهای منتشر شده در فضای مجازی درباره “آب‌های ژرف” در کشور خلاف واقع است، گفت: تنها مرجع معتبر کشور که می‌تواند در این زمینه اظهار نظر کند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

تازه‌ترین اخبار از وضعیت دکل‌حفاری‌ برای بهره‌برداری از منابع آبی ژرف در منطقه سیستان

به گزارش صحرانیوز ؛ حبیب‌الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زابل درباره موضوع بهره‌برداری از منابع آبی ژرف در منطقه سیستان که مدتی است در رسانه‌ها مطرح شده و در حال پیگیری است، اظهار داشت: تنها مرجع در ایران که حق اظهار نظر و قضاوت در رابطه با موضوع آب‌های ژرف را دارد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور است، چرا که فرد دیگری در کشور دانش این موضوع را ندارد؛ بنابراین دیگر مطالبی که از جانب افراد مختلف در کشور درباره آب‌های ژرف و بهره‌برداری از این منابع مطرح می‌شود تنها نظرات شخصی بوده و غیرقابل استناد است.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بحث آب‌های ژرف در ایران موضوع جدیدی محسوب می‌شود و به همین دلیل هنوز دانش آن در کشور گسترش نیافته، گفت: من از ابتدای انتخاب به عنوان نماینده مردم سیستان پیگیر موضوع مطالعه در زمینه منابع آبی ژرف استان بودم و در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای با دکتر ستاری به امضا رساندیم که یکی از بندهای آن در رابطه با همین موضوع بود؛ در آن زمان دکتر ستاری تاکید داشتند در حال حاضر دانش آب‌های ژرف را نداریم و برای این موضوع باید از مشاوران خارجی استفاده شود و بحث تامین هزینه این طرح مطرح شد که در همین راستا ده‌ها جلسه با مسئولان مختلف داشتم تا در نهایت تامین اعتبار صورت گرفت.

وی ادامه داد: در نهایت جلسه‌ای در استانداری سیستان و بلوچستان داشتیم و تفاهم‌نامه‌ای میان دکتر ستاری، چیت‌چیان وزیر نیروی سابق و هاشمی استاندار وقت امضاء شد و در ادامه با پیگیری‌های صورت گرفته ردیف اعتباری برای این موضوع تامین شد و بنیاد مستضعفان یک دکل حفاری به منطقه سیستان منتقل کرد و کار شروع شد که در واقع چاه ژرف حفر شده در منطقه سیستان نخستین و تنها چاه تحقیقاتی در زمینه مطالعات آب‌های ژرف در کشور محسوب می‌شود.

دهمرده با بیان اینکه خوشبختانه چاه حفر شده به منبع آبی رسیده، خاطرنشان کرد: تاکنون بسیاری از وزرا و مسئولان از این چاه بازدید به عمل آورده‌اند و آب حاصل از چاه قابل شرب بوده و در جریان بازدید توسط بسیاری از مسئولان مورد استفاده قرار گرفته است.

نماینده مردم سیستان در مجلس با اشاره به اینکه تاکنون نمونه‌برداری و آزمایشات متعددی در عمق‌های مختلف این چاه انجام شده تا نتایج حاصله کاملاً علمی و قابل استناد باشد، اظهار داشت: متاسفانه تاکنون افراد مختلفی براساس نظرات شخصی خود مطالبی در رابطه با چاه ژرف سیستان اظهار داشته‌اند که موجب شده شایعات متعددی در فضای مجازی منتشر شود.

وی اضافه کرد: از لحاظ اجرایی و سیاسی بنده پیگیر این موضوع بوده‌ام و بودجه آن را تامین کرده‌ام اما حتی من به عنوان بنیانگذار این چاه دانش لازم جهت اظهار نظر را ندارم و نتایج به دست آمده از این چاه باید از طریق معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور دنبال شود. تاکنون نتایج برخی از آزمایشات آماده شده اما در زمینه برخی آزمایشات همچنان نتیجه حاصل نشده و در حال پیگیری است اما با توجه به اعلام دکتر ستاری و تیم ایشان دریایی از آب در پی حفر این چاه کشف شده است.

دهمرده تصریح کرد: پس از دریافت آزمایشات مشخص می‌شود که نیاز به ادامه حفاری وجود دارد یا خیر؟ اخیراً مطالب حاشیه‌ای نیز مطرح شده که چرا دکل در حال جمع‌آوری است؛ سوال اینجاست که وقتی یک دکل حفاری نصب می‌شود تا چه زمان باید در محل مستقر باشد؟ پاسخ روشن است و حالا که ماموریت این دکل به پایان رسیده باید جمع‌آوری شود؛ البته ممکن است پس از روشن شدن نتایج آزمایشات دکل بماند یا برود اما در زمینه فعالیت دکل حفاری به هیچ عنوان بحث کمبود اعتبار مطرح نیست و هرچه نیاز باشد از منابع مختلف تامین اعتبار را انجام خواهیم داد، چرا که امروز مسئولان مختلف در کشور دلسوز مردم سیستان هستند.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمایندگان چندین استان تلاش دارند تا موضوع مطالعه در زمینه منابع آبی ژرف در استان‌های آنها نیز آغاز شود.