استانی شدن انتخابات موجب قطع شدن رابطه میان مردم و نمایندگان خواهد شد دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل:

استانی شدن انتخابات موجب قطع شدن رابطه میان مردم و نمایندگان خواهد شد

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل گفت: مسلما با استانی شدن انتخابات رابطه مردم با نمایندگان خود قطع خواهد شد و همان اندک صدایی که از مناطق محروم به سطوح بالادستی می‌رسید دیگر نخواهد رسید.

استانی شدن انتخابات موجب قطع شدن رابطه میان مردم و نمایندگان خواهد شد

به گزارش صحرانیوز ؛ حمید بهرامی‌نژاد دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: موضوعی که امروزه تحت عنوان استانی شدن انتخابات مطرح شده در صورت اجرا موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: براساس این طرح هر استان به عنوان حوزه انتخابیه درنظر گرفته می‌شود و رای دهندگان در هر استان می‌توانند به تعداد کرسی های موجود در استان از میان نامزدهای کل شهرستان‌های استان نماینده یا نمایندگانی را انتخاب کنند، سپس فردی که حداقل ۲۰ درصد آراء را در حوزه انتخابیه خود کسب کرده و بالاترین رای را در کل استان بدست آورده باشد، پیروز خواهد شد. با این طرحی که برای این موضوع داده شده اشتباه است و این طرح نه تنها اوضاع را بهتر و بلکه دو چندان بدتر خواهد کرد.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه مردم مشکلات خود را از طریق نمایندگان پیگیری می‌کنند، گفت:  دلیل این موضوع این است که در نظام اداری کشور تمام تصمیم گیری ها در پایتخت متمرکز است و نماینده تنها فردی است که به مسئولین تراز اول کشور دسترسی دارد.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه زابل با اشاره به دغدغه نمایندگان حامی طرح استانی شدن انتخابات یادآور شد: برای این موضوع هم راهکارهای متعددی وجود دارد و یکی از راهکار ها این است که اختیارات بیشتری به استانداری ها، شورا های شهر و دیگر ارگان‌ها داده شود تا مسائل در همان سطح استان حل و فصل شود.

وی گفت: مسلما با استانی شدن انتخابات رابطه مردم با نمایندگان خود قطع خواهد شد و همان اندک صدایی که از مناطق محروم به سطوح بالادستی می‌رسید دیگر نخواهد رسید و با توجه به تمرکز حدود ۵۰ درصد جمعیت در مرکز استان ، تعیین کننده رای نمایندگان رای مرکز استان خواهد بود.

بهرامی نژاد تصریح کرد: زمانی که گرایش مردم حوزه انتخابیه ای به یک فرد بیشتر باشد اما فرد دیگری با پشتیبانی مرکز استان و دیگر شهر ها انتخاب شود ، واضح است که رغبت مردم شهرهای کوچک برای مشارکت در انتخابات کم رنگتر خواهد شد و همچنین باعث نارضایتی بسیاری از حوزه های انتخابیه خواهد شد و احتمال آنکه این نارضایتی به نا آرامی کشیده شود کم نیست.

وی گفت: این طرح باعث ایجاد انحصار سیاسی بین دو جناح خواهد شد و هیچ فرد مستقل و جریان دیگری امکان رای آوردن را نخواهد داشت
و همچنین با اجرایی شدن این طرح با توجه به بازه زمانی محدود تبلیغات و باتوجه به عدم شناخت مردم نسبت به نامزد ها تاثیر پول در انتخابات و انتخاب شدن نمایندگان چشمگیر خواهد بود و بسیاری از افراد واجد شرایط توان پرداخت هزینه های تبلیغات را نخواهند داشت.