استاندار گلستان: وجود اقوام ثروت بزرگی برای کشور است

استاندار گلستان: وجود اقوام ثروت بزرگی برای کشور است

به گزارش پایگاه خبری فرهنگی صحرانیوز، حسن صادقلو عصر سه شنبه در افتتاحیه نهمین جشنواره «فرهنگ اقوام ایران زمین» در گرگان اظهار کرد: دولت تدبیر و امید نیز نگاه ویژه ای به کارکرد اقوام برای رشد و توسعه کشور دارد و دکتر روحانی نسبت به این موضوع بارها تاکید کرده اند که اقوام دارای منزلت هستند و این منزلت را باید حفظ کرد.
وی افزود: انتخاب سفیر اهل سنت برای کشور ویتنام نمونه بارز منزلت مداری اقوام نزد دولت تدبیر و امید است و ما آن را در راستای تقویت همگرایی اقوام کشور می دانیم.
وی با اشاره به این که استعمار در گذشته از وجود اقوام ایرانی سوء استفاده کرده است، گفت: امروز باید با برگزاری چنین جشنواره هایی فرصت سازی کنیم و جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان نیز در همین راستاست.
استاندار گلستان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک با تقویت همگرایی ها جشنواره به صورت بین المللی برگزار شود.
وی خطاب به سفرای خارجی حاضر در مراسم گفت: امیدواریم حضور شما زمینه آشنایی مقدماتی برای ارتباط بیشتر و نیز حضور اقوام از کشور شما در این جشنواره باشد.
نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین عصر امروز با حضور ۱۳ سفیر و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، هند، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در گرگان آغاز شد.
سفرای میهمان ضمن حضور در جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، در برنامه بازدید از اثر جهانی گنبدقابوس و موزه فرش گنبدکاووس و همچنین بازدید از پارک جنگلی و آبشار کبودوال شهرستان علی آباد شرکت خواهند کرد.
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین برای نخستین بار در سال ۸۴ برگزار و از آن پس در تقویم مناسبت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نام این استان ثبت و درج شد و اکنون نهمین دوره آن برگزار می شود.
این جشنواره در فهرست رویدادهای سازمان گردشگری جهانی (unwto)نیز به ثبت رسیده و در لیست برنامه های جهانی گردشگری در درگاه اینترنتی این سازمان عنوان شده است.
وجود انبوه جاذبه های اکوتوریسم گلستان را به گنجینه اکوتوریسم ایران مشهور کرده است. یادمان هایی چون گنبدقابوس و رادکان، خرابه های شهر تاریخی جرجان و تمیشه و صدها اثر ارزشمند دیگر در استان گواهی بر این مدعاست.
به همین منظور نگهداری و صیانت از این آثار گرانبها که پیشینه تاریخی بیش از هفت هزار ساله استان را نمایان می نماید به ویژه میراث قومی گلستان از اهمیت خاصی برخوردار است.
در نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین علاوه بر سفرا و نمایندگانی از کشورهای آسیای مرکزی، ۱۹۴ نفر از هنرمندان سراسر کشور (۱۱۰ هنرمند استان گلستان و ۸۴ هنرمند از سایر استان ها) حضور دارند.
برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، جاذبه های گردشگری استان های کشور، سوغات استان ها و اجرای مراسم آیینی و موسیقی اقوام از برنامه های این جشنواره است.
نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین تا روز جمعه ۲۷ شهریور ماه فعال است.