آیین تجلیل از سلطانعلی جهانتیغ شاعر توانمند سیستانی برگزارشد

آیین تجلیل از سلطانعلی جهانتیغ شاعر توانمند سیستانی برگزارشد

آیین تجلیل از استاد سلطانعلی جهانتیغ به پاس سالها تلاش در حوزه شعر بومی و نام آوری و توان در اجرای صحنه ای از سوی موسسه فرهنگی هنری راویان خان هشتم در زابل برگزار شد.

به گزارش صحرانیوز ؛ یکی از شعرای بومی سرای سیستان در این آیین که چهارشنبه شب در زابل برگزار شد، گفت: سلطانعلی جهانتیغ شعر را از جایی روایت می کند که قابل حدس نیست که این نشان از تکنیک و حرفه ای بودن شاعر دارد.
غلامحسین پیری افزود: سلطانعلی جهانتیغ زبان شعرش را به سمت زبان گویشی مردم نزدیک کرده است و طنزهای زیرپوستی زیادی در شعر خود دارد.
وی اظهار داشت: شعر این شاعر گویشی سیستان عوام گرایانه نیست اما عامه پسند است و هر فردی با آن ارتباط برقرار می کند در حالی که شاید درکی از شعر سلطانعلی جهانتیغ نداشته باشد.
این شاعر سیستانی تاکید کرد: استاد غلامعلی رئیس الذاکرین ستون شعر سیستان را پایه ریزی کرده است و پس از آن پیام سیستانی، فرزاد مرادقلی، حسینعلی منصوری، وحید کیخا و غلامحسین پیری بعنوان پنج شاخه شعر گویشی سیستان مطرح شده اند.
پیری تصریح کرد: سلطانعلی جهانتیغ، محمد میر و سعید حاج حسینی نسل بعد از این افراد هستند به طوری که شعر سلطانعلی جهانتیغ با ساختار روایت مند مردم را جذب می کند.
شاعر گویشی سیستان گفت: زمانی شاعر در شعر گویشی و فارسی موفق است که شعر او در جامعه جریان داشته باشد و توسط مردم خوانده شود.
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری راویان خان هشتم در حاشیه آیین تجلیل از سلطانعلی جهانتیغ به خبرنگار ایرنا گفت: این آیین به پاس سالهای تلاش و کوشش استاد سلطانعلی جهانتیغ در شعر گویشی سیستان و نام آوری و توان ایشان در اجرای صحنه ای برگزار شد.
یونس دهمرده افزود: این آیین با عنوان «با من غزل بخوان حافظ شناسی» با حضور حیدرعلی دهمرده عضو هیات علمی دانشگاه زابل و شعر خوانی عباسعلی صباغ زاده، داود مختاری، فرشته بزی، ساناز شهنوازی، نهبندانی و حافظ خوانی شماری از مهمانان برگزار شد.
وی تاکید کرد: موسسه فرهنگی هنری راویان خان هشتم با برپایی چنین برنامه های بدنبال ایجاد شادابی و معرفی هر چه بیشتر چهره های علمی، فرهنگی و هنری منطقه سیستان است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری راویان خان هشتم اظهارداشت: آموزش نیروهای جوان و مستعد منطقه یکی از اهداف موسسه است که پس از صدور مجوزهای رسمی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان وبلوچستان این برنامه های آموزشی در آینده نزدیک برگزار می شود.

آیین تجلیل از سلطانعلی جهانتیغ شاعر توانمند سیستانی برگزارشد