آرامش خاطر به سیستم حمل و نقل گلستان تزریق شد مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار گلستان:

آرامش خاطر به سیستم حمل و نقل گلستان تزریق شد

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان گفت: تصمیمات جدید دولت و واگذاری برخی از نظارت‌ها به بخش خصوصی، آرامش خاطر را به سیستم حمل بار گلستان تزریق کرده است.
به گزارش صحرانیوز ، تصمیمات جدید دولت در خصوص واردات لاستیک و کاهش تعرفه واردات لوازم یدکی و همچنین واگذاری برخی نظارت‌ها به بخش خصوصی از التهاب موجود در حوزه حمل و نقل بار کاسته و آرامش خاطر را به این بخش تزریق کرده است.
بعد از افزایش قیمت ارز، کمبود لوازم یدکی و لاستیک، سیستم حمل و نقل بار در کشور با چالش‌هایی مواجه شد و معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران فراخوان داده و برخی از استان ها تحت تاثیر عملیات روانی دشمن قرار گرفته و با اختلال در جابه‌جایی کالا مواجه شدند.
هرچند گلستان چالش خاصی در زمینه امنیت جاده‌ها نداشت و جابه‌جایی کالا توسط سیستم حمل و نقل جاده‌ای به شکل عادی در جریان بوده و هست اما مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان معتقد است؛ مشکلات و چالش‌های حمل بار فقط مختص یک استان نیست و در سراسر کشور شناور است و باید با تصمیمات کشوری آن‌ها را حل و فصل کرد.
سید محمود حسینی در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر این‌که اتفاقات اخیر از چرخه حمل و نقل خارج است، اظهار کرد: هم اکنون در برخی از نقاط کشور شاهد موج سواری‌هایی هستیم که دودش در چشم فعالان حوزه حمل و نقل می رود و ما را متهم می‌کنند.
جابه‌جایی حدود ۶ میلیون تن کالا از مبادی گلستان
وی افزود: هم‌اکنون ۷۵ شرکت حمل و نقل، هشت هزار دستگاه ناوگان برون شهری، ۱۲ هزار راننده حمل و نقل، ۱۰ انجمن و سه تشکل و اتحادیه صنفی در حوزه حمل و نقل جاده‌ای (کالا) در گلستان فعال است.
با نوسانات ارزی که اتفاق افتاده، هزینه تمام شده چرخش این ناوگان چند برابر افزایش یافته اما درآمد ثابت است و همین امر باعث شده حمل و نقل زمین‌گیر شودمدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان با اشاره به این‌که سالانه حدود ۶ میلیون تن کالا از مبادی گلستان به سایر نقاط کشور جابه‌جا می‌شود، گفت: همه سرمایه‌گذاری‌های این بخش به غیر از جاده، تابلو و برقراری امنیت (پلیس) توسط بخش خصوصی انجام شده است.
وی تاکید کرد: بخش خصوصی مطالبه‌گر است؛ با نوسانات ارزی که اتفاق افتاده، هزینه تمام شده چرخش این ناوگان چند برابر افزایش یافته اما درآمد ثابت است و همین امر باعث شده حمل و نقل زمین‌گیر شود.
حسینی ادامه داد: مشکلات کامیون‌داران استانی نیست و چالش‌ها در کل کشور شناور است چراکه حمل نقل ما برون شهری و برون استانی است.
لاستیک چالش اصلی کامیون‌داران
وی با تاکید بر این‌که برای رهایی از چالش‌های موجود باید تصمیمات کلان و در سطح ملی اتخاذ شود، اضافه کرد: هم‌اکنون نداشتن قطعات، گرانی و عدم توانایی مالی و … مشکل تمام کامیون‌داران کشور است اما تامین لاستیک یکی از چالش‌های اصلی حمل و نقل جاده‌ای است.
وی یادآور شد: پیش از بروز این اتفاقات موضوع نبود و گرانی لاستیک را به مسئولان استان و کشوری منتقل کرده بودیم و تاکید کردیم اگر چالش‌ها رفع نشود، ناوگان زمین‌گیر می‌شود.
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان با بیان این‌که درحال حاضر لاستیکی در بازار گلستان برای عرضه وجود ندارد، تصریح کرد: تاکنون نظارت بر توزیع لاستیک توسط بخش دولتی انجام می‌شد و از هفته گذشته این نظارت به بخش خصوصی و تشکل صنفی مربوطه واگذار شده و همین امر آرامش خاطری را تزریق کرده است.
وی بیان کرد: با تصمیمات جدید دولت ترخیص ۷۰ هزار حلقه لاستیک از گمرکات در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم سهم قابل توجهی از این لاستیک‌های ترخیصی و بخشی هم خارج از گمرک برای گلستان تامین کنیم.
سیستم حمل و نقل به گونه‌ای نیست که بخواهیم شلوغ کنیم و جاده ببندیم؛ طبق مستندات موجود آن‌ها که این کار را انجام داده‌اند خارج از چرخه حمل و نقل هستندحسینی با بیان این‌که با کمک شرکت‌های حمل و نقل بار شهرستانی، کامیون‌دارانی را که با مشکل نداشتن لاستیک مواجه‌اند، شناسایی کرده‌ایم، گفت: اولویت بندی برای توزیع لاستیک انجام شده و تلاش داریم با خرید لاستیک وارداتی و توزیع آن در گلستان، آرامش بیشتری را به سیستم حمل و نقل بار استان تزریق کنیم.
وی افزود: اگر در دو یا سه مرحله لاستیک با کیفیت به استان برسد تا حدود زیادی مشکل حل می‌شود و آرامش خاطر بیشتری خواهیم داشت.
دست نیاز به سوی دولت دراز می‌کنیم
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان ادامه داد: درخصوص سایر قطعات دست نیاز به سوی دولت دراز می‌کنیم تا نظارت‌ها را افزایش دهد چرا که هم قیمتها چند برابر شده و هم کیفیت پایین است.
وی با اشاره به این‌که ما کامیون‌داران خواستار رفع مشکلات موجود از طریق مراجع قانونی هستیم، اضافه کرد: تمام مشکلات موجود را به شکل دسته بندی شده و مکتوب به مسئولان اعلام کرده‌ایم و به طور مسالمت‌آمیز پیگیر حل آن هستیم.
حسینی تصریح کرد: ما مطالبه‌گر هستیم و اگر به وضع موجود انتقاد می‌کنیم از مسئولان انتظار داریم قبل از آن‌که مشکلی پیش بیاید، موضوعات را رفع کنند و امنیت برای ما برقرار باشد.
وی مجدد تاکید کرد: اتفاقات اخیر از چرخه حمل و نقل خارج است و موج سواری‌ها دودش در چشم حمل و نقل‌ها می‌رود و ما را متهم می‌کنند.
وی بیان کرد: ما موضوعات را از طریق انجمن‌های شهرستانی رصد می‌کنیم و مطالبات فعالان حوزه حمل و نقل را به مسئولان منتقل می‌کنیم.
حسینی گفت: خواسته ما شفاف و روشن است؛ سیستم حمل و نقل به گونه‌ای نیست که بخواهیم شلوغ کنیم و جاده ببندیم؛ طبق مستندات موجود آن‌ها که این کار را انجام داده‌اند خارج از چرخه حمل و نقل هستند.
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل بار استان گلستان خاطرنشان کرد: از مسئولان انتظار داریم امنیت برای ما برقرار شود تا بتوانیم فعالیت اقتصادی داشته باشیم.