آبگرفتگی برخی منازل در روستاهای شهرستان آق قلا در اثر بارش های شدید شامگاه گذشته

آبگرفتگی برخی منازل در روستاهای شهرستان آق قلا در اثر بارش های شدید شامگاه گذشته

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان سرعت باد عصر چهارشنبه را حدود ۹۰ کیلومتر بر ساعت اعلام کرد و گفت: این تند باد باعث شکستن ۲۰ اصله درخت در حاشیه جاده های استان شد و بارش های شدید شامگاه گذشته آبگرفتگی برخی منازل در روستاهای شهرستان آق قلا را در پی داشت.

به گزارش صحرانیوز ؛ مجتبی جمالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افتادن این درختان آسیبی به خودروهای عبوری در جاده ها وارد نکرد، هرچند در رفت و آمد ماشین ها اختلال ایجاد کرد.
وی با بیان این که نیروهای مدیریت بحران و ستاد حوادث استان براساس اخطاریه اداره کل هواشناسی در آماده باش کامل بودند، افزود: با حضور نیروهای راهداری، تنه این درختان از سطح جاده ها جمع آوری و تردد به حالت اولیه برگشت.
به گفته وی، در محور توسکستان شهرستان گرگان نیز براثر بارش شدید، شاهد ریزش سنگ و مسدود شدن این جاده به مدت کوتاهی بودیم که نیروهای اداره کل حمل و نقل جاده ای استان نسبت به بازگشایی آن اقدام کردند.
جمالی یادآور شد: با وجود ادامه بارش ها در برخی مناطق گلستان هم اکنون تمامی جاده های استان باز و تردد در آنها به صورت عادی جریان دارد.
وی افزود: با توجه به شرایط نامساعد جوی در استان از رانندگان تقاضا می شود از رفت و آمدهای غیرضرور بویژه در مسیرهای کوهستانی خود داری کنند.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران گلستان با بیان اینکه خسارت مالی این تندباد هنوز برآورد نشده است، گفت: براساس اعلام دستگاه های امدادی هلال احمر، اورژانس و مراکز درمانی استان این حادثه باعث مصدومیت ۲ نفر از هم استانی ها در روستای ‘اوچ تپه’ از توابع آق قلا شده که مصدومین به بیمارستان آل جلیل این شهرستان منتقل شدند.
وی تصریح کرد: همچنین بارش های رگباری عصر چهارشنبه باعث افتادن برخی تیرها و ترانس ها و خاموشی برق در برخی شهرهای استان از جمله گرگان، علی آباد کتول و جلین شد که با حضور به موقع نیروهای شرکت توزیع برق گلستان، در کمترین زمان این مشکل رفع شد.
به گفته وی، همچنین بارش های شدید در ۵۳ روستای شهرستان آق قلا واقع در شمال استان باعث آبگرفتگی برخی منازل و کنده شدن و آسیب دیدن سقف چند خانه شد.
وی اضافه کرد: با حضور به موقع نیروهای امدادی هلال احمر و با استفاده از دستگاه های کف کش، آب های منازل تخلیه و نیروهای شهرداری و دهیاری ها آبگرفتگی معابر را برطرف کردند.
جمالی اضافه کرد: به تعدادی از خانوارهای روستایی که سقف منازل آنها آسیب دیده بود نیز چادرهای امدادی و پلاستیک برای پوشش موقت سقف منازل داده شد.
وی اظهار داشت: همچنین با توجه به تاسوعا و عاشورای حسینی، تندباد و بارش های شدید باعث اختلال در برگزاری برخی آیین های ماه محرم شد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان از ادامه فعالیت سامانه بارشی در استان نیز خبر داد و از مسافران و مردم خواست که با توجه به پیش بینی آبگرفتگی معابر و احتمال بروز سیلاب، از حضور در حاشیه رودخانه ها خود داری کنند.